gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

ΘΕΜΑ: Ημέρες και Ωρες

Ημέρες και Ωρες 26/06/2008 16:44{ultimatesocialbuttons} #78968

Βρε παιδιά,χρησιμοποιεί κανείς το "ημέρες και ώρες"; Εχει αποτέλεσμα; Εχει να κάνει το φεγγάρι ή μονο ο καιρός; (Προσπαθώ να βρώ τι δεν κάνω σωστά!!) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
-Του κυνηγού και του (ερασιτέχνη) ψαρά το πιάτο....
δέκα φορές είναι αδειανό και μια φορά γεμάτο !!!!

-Η θάλασσα φέρνει στον άνθρωπο ελπίδα όπως ο ύπνος όνειρα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ημέρες και Ωρες 29/09/2008 17:58{ultimatesocialbuttons} #89461

Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα που θίγει ο Παύλος με αφορμή την ανάγνωση δυο πινάκων με προβλέψεις από δυο περιοδικά του χώρου. Αυτές οι προβλέψεις είναι εκ διαμέτρου αντίθετες μεταξύ τους , ενώ για παράδειγμα η μια αναφέρει για της 1/10 εξαιρετική η άλλη για την ίδια ημέρα αναφέρει μέτρια. Δεν γνωρίζω ακριβώς την επιστημοσύνη των προβλέψεων αυτών όμως όταν η πιο κοντινή θάλασσα είναι 150 χλμ και η δυνατότητα για να πας είναι μια φορά στις 15 μέρες τότε κάπου θέλεις να στηριχτείς για να έχεις έστω  κάποιο αποτέλεσμα. Παρακαλώ και εγώ με τη σειρά  μου εαν έχει κάποιος βγάλει συμπέρασμα για αυτές τις προβλέψεις να το παραθέσει. Βέβαια το μεγαλύτερο ερώτημα είναι ότι εάν υπάρχει επιστημοσύνη για τις προβλέψεις γιατί εμφανίζουν τέτοιες διαφορές μεταξύ τους ???     
Βουνίσιος ψαράς

Απ: Ημέρες και Ωρες 29/09/2008 18:09{ultimatesocialbuttons} #89463

Όπως έχεις παρατηρήσει είναι διαφορετικές οι ώρες από τόπο σε τόπο. Αυτό οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Υπάρχει παλιότερο θέμα που εξηγεί το γιατί. Πάντως εάν καταλάβεις το πώς λειτουργεί θα μπορέσεις να υπολογίσεις τις ημέρες και τις ώρες στην περιοχή σου.

Απ: Ημέρες και Ωρες 29/09/2008 18:15{ultimatesocialbuttons} #89464

Σταθη,εχω κατεβασει το ιδιο προγραμμα που χρησιμοποιει και το psarema.gr.
Εχω ρυθμισει τις συντεταγμενες της περιοχης μου με ενδειξεις απο gps,την σωστη ωρα,αλλα τιποτα...
-Του κυνηγού και του (ερασιτέχνη) ψαρά το πιάτο....
δέκα φορές είναι αδειανό και μια φορά γεμάτο !!!!

-Η θάλασσα φέρνει στον άνθρωπο ελπίδα όπως ο ύπνος όνειρα...

Απ: Ημέρες και Ωρες 29/09/2008 18:43{ultimatesocialbuttons} #89469

Εγω προσωπικα πλεον κοιταω τη πιεση σε mbars και το φεγγαρι στο freemeteo.gr :yes:
Βαγγέλης Μανωλακης

Δώσε ένα 4ρι Β.Δυτικό!!!!

Απ: Ημέρες και Ωρες 29/09/2008 18:48{ultimatesocialbuttons} #89473

Βαγγέλη , και  ποιες είναι οι συνθήκες με βάση τα στοιχεία που κοιτάς για να πεις "πάω για ψάρεμα"
Βουνίσιος ψαράς

Απ: Ημέρες και Ωρες 29/09/2008 18:50{ultimatesocialbuttons} #89475

• harrisp
  • ( Επισκέπτης )
  • harrisp's Avatar
Εγω προσωπικα πλεον κοιταω τη πιεση σε mbars και το φεγγαρι στο freemeteo.gr :yes:

Βαγγέλη καλησπέρα,
Που έχει αναφορές για το φεγγάρι στο freemeteo.gr;

Απ: Ημέρες και Ωρες 29/09/2008 18:52{ultimatesocialbuttons} #89476

Σταθη,εχω κατεβασει το ιδιο προγραμμα που χρησιμοποιει και το psarema.gr.
Εχω ρυθμισει τις συντεταγμενες της περιοχης μου με ενδειξεις απο gps,την σωστη ωρα,αλλα τιποτα...

Παύλε, κάνε και τις δικές σου παρατηρήσεις. Εγώ προσωπικά κρατάω ένα ημερολόγιο με καιρικά στοιχεία και διάφορα άλλα και κάνω συγκρίσεις κυρίως εμπειρικές. Άλλωστε οι παλιότεροι ψαράδες δεν είχαν σχεδόν τίποτα από αυτά που έχουμε εμείς σήμερα και ήξεραν την παραμικρή λεπτομέρεια για το πότε τσιμπούσαν τα ψάρια. (Έτυχε να γεννηθώ δίπλα από την ιχθυόσκαλα της Πάτρας και να μαθητεύσω κοντά σε πραγματικά μεγάλους ψαράδες)

Απ: Ημέρες και Ωρες 29/09/2008 19:00{ultimatesocialbuttons} #89478

Εκ παραδρομης δε εχει το freemeteo για το φεγγαρι αλλα μονο για τη πιεση.Τις φασεις του φεγγαριου απο περιοδικο του χωρου μηνιαιο :yes:Γιωργο ειναι αναλογα τον αριθμο της πιεσης που παιζει.Πχ απο 1018-1022 εχουν παρατηρηθει τα καλυτερα αποτελεσματα οπως και στη τιμη των 1012-1014mbars.αυτο ειναι μια παραμετρος που ακολουθω οπως και το ημερολογιο απο παλαιοτερες ψαριες σε τοπο γνωστο.Τωρα αν θες να πας σε ενα καινουριο μερος πρεπει να το ψαρεψεις ολες τις εποχες του χρονου με ολες τις διευθυνσεις ανεμων πανω απο 3 φορες την καθε περιπτωση ετσι ωστε να κατασταλαξεις καπου(με ποικιλια δολωματων,αρματωσιων και αποστασεων).Μιλαω παντα οσον αφορα το casting και rock fishing που αγαπω.Παντως να εισαι σιγουρος οτι παιζουν ρολο καποια πραγματα :yes:

Υ.Γ.Σημαντικο ρολο παιζουν και τα νερα αν ειναι ανεβασμενα η πεσμενα :good:
Βαγγέλης Μανωλακης

Δώσε ένα 4ρι Β.Δυτικό!!!!

Απ: Ημέρες και Ωρες 29/09/2008 19:13{ultimatesocialbuttons} #89483

Κατανοητά όλα αυτά Βαγγέλη και ευχαριστώ για το χρόνο σου :ok: . Το πείραμα και η παρατήρηση θέλει χρόνο που δυστυχώς δεν υπάρχει.

Καταλαβαίνω απόλυτα ότι όλοι αυτοί οι παράγοντες επιδρούν εάν όμως ξέραμε το λόγο δηλ την επιστημονική εξήγηση, ίσως θα μας βοηθούσε περισσότερο. 
Βουνίσιος ψαράς
Time to create page: 0.573 seconds