gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

ΘΕΜΑ: Ψάρεμα με την τεχνική Bolognese

Απ: Ψάρεμα με την τεχνική Bolognese 11/06/2009 02:37{ultimatesocialbuttons} #117146

• GRVIT
  • ( Μέλος )
  • GRVIT's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
Εγω παντως χρησιμοποιω ............
........Παντως επιτυχιες εχω.

Εσυ,να αφησεις τα εγγλεζομπολο....εχεις ενα project να τελειωσεις.... :tease:

Καλως ορισες ξανα στην παρεα Αποστολη.... :bye:

Φιλικα Γιωργος :bye:

μωρε απο πουθενα δεν μπορω να ξεφυγω τη σημερον ημερα ......  χαχαχα , να σαι καλα.

Σχετικα με το project,τα υλικα τα εχω ολα μαζεμενα,τον βοηθό μου περιμενω να ξεμπερδεψει με κατι εκκρεμοτητες.

Ασε να ξεφευγω και λιγο με τα ψαρεματακια γιατι αλλιως θα φρικαρω  :shout: :shout: :crazy: :crazy:

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ψάρεμα με την τεχνική Bolognese 14/06/2009 17:54{ultimatesocialbuttons} #117441

• χελι21
  • ( Μέλος )
  • χελι21's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 19
και τα δυο κανουν και για τις δυο τεχνικες αν δεν κανω λαθος της σιμανο ειναι με λεβερ ντραγκ φοβερη πατεντα και βοηθαει πολυ :good:
Στην θαλασσα αφηνεις μονο τα προβληματα σου!!!

Απ: Ψάρεμα με την τεχνική Bolognese 22/06/2009 01:07{ultimatesocialbuttons} #117993

και τα δυο κανουν και για τις δυο τεχνικες αν δεν κανω λαθος της σιμανο ειναι με λεβερ ντραγκ φοβερη πατεντα και βοηθαει πολυ :good:

Η Shimano έχει σαν πρώτη εταιρία παγκοσμίως πατεντάρει τον όρο 'fighting drag'.

Τον όρο 'lever drag' τον χρησιμοποιεί η Tica.

Απ: Ψάρεμα με την τεχνική Bolognese 18/11/2010 22:52{ultimatesocialbuttons} #152583

• Nik
  • ( Μέλος )
  • Nik's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
ΤΕΛΟΣ...

Έχοντας διαβάσει όλο αυτό "ψάρεμα με την τεχνική bolognese" και το "inglese vs bolognese" ξεκαθάρισα κάποια πράγματα στο μυαλό μου για τις 2 αυτές τεχνικές αλλά και πάλι δέν ειμαι 100% σίγουρος ποιά να επιλέξω

*Πάντως έχω μάθει πάρα πολλά και σε πολύ λίγο χρόνο για αυτές τις 2 τεχνικές χάρη σε εσάς :good:

Απ: Ψάρεμα με την τεχνική Bolognese 07/03/2012 15:44{ultimatesocialbuttons} #233804

• Κυριακος (mask24)
  • ( Μέλος )
  • Κυριακος  (mask24)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Thank you received: 101
Τωρα αξιωθηκα να παρω και εγω ενα καλαμι bolognese ειναι το tubertini level 7 SP ειναι μπολωνεζ 5 μετρων με c.w. 0-25!!!

Δεν το εχω παραλαβει ακομα για να το δω απο κοντα, μαλλον σημερα

Οι φελοι του bolognese ειναι κυριως σταθεροι απο μια συντομη αναζητηση που εκανα, οι συρομενοι τι διαφορες εχουν ο ενας απο τον αλλο??? Μονο ευσαιθησια και αν ειναι ευδιακριτοι ή και τιποτε αλλο???

υπαρχει φελος για ρευματα σε περιπτωση που θελω να ψαρεψω Ευβοια, Χαλκιδα και τα ρευματα ειναι τρελα. Αυτος ο φελος εχει καποια ιδιαιτεροτητα στον τροπο ψαρεματος??? Η απλα τον κοντραρω με το καλαμι ???

υπαρχει φελος bolognese που ειναι συρομενος και μετατρεπεται σε σταθερο??? νομιζω ειδα κατι τετοιο στους cralusso αλλα δνε ειμαι σιγουρος γιατι δεν εχω πιασει ακομα στα χερια μου τετοιον!!!

!!! Παντως λογω του οτι το καλαμι ειναι τηλεσκοπικο, λογικα, θα χω ετοιμη την αρματωσια οταν το ψαρεψω και δεν θα χανω χρονο στον ψαροτοπο!!!

Ψάρεμα με την τεχνική Bolognese 18/10/2012 10:27{ultimatesocialbuttons} #252231

• Κυριακος (mask24)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Καλημερα σε ολους τους μπολωνεζαδες, ακομα και τους εραστες της μακαροναδας :yahoo:

Παρασκευη προς Σαββατο εχει δυνατο αερα Βορια 5-6 BF. Το σημειο που θα ψαρεψω θα φυσαει ο αερας απο αριστερα προς τα δεξια. Δεδομενου οτι στο σημειο αυτο που θα κατσω θα κοβει "καπως" γιατι ειναι προστατευμενο θα δοκιμασω να το ψαρεψω με το 5 μετρο μπολωνεζ καλαμι μου αλλα με μπολωνεζ φελο και στησιμο.

Εχω απογοητευτει πλην μιας φορας με το μπολωνεζικο φελο και στησιμο, γιατι συνεχως μου εμπλεκε. Εχω στο μυαλο μου οτι θα ψαρεψω κοντα για κεφαλους και οτι αλλο κατσει. Εχω κανει ηδη λοιπον απο το σπιτι μου το εξης στησιμο, καταρχην να ξεκαθαρισω οτι σε καθε περιπτωση θα κατσω ετσι ωστε να φυσαει απο την πλατη μου, αν βρω και να παρκαρω κοντα, για να ελαχιστοποιησω το μπερδεμα.

Η αρματωσια που εχω φτιαξει ειναι πολυ ευκολο να μπερδευτει ΑΛΛΑ την θεωρω πολυ καλη απο αποψη στησιματος.

Εχω βαλει στην μανα (0,18 αγνωστου ταυτοτητος αλλα πολυ μαλακη χρωματος πρασινου) ενα φελο μπολωνεζ συρομενο οχι σταγονα αλλα λιγο πιο οβαλ (για να στεκει καλλα στον κυματισμο- πρωτη φορα θα τον χρησιμοποιησω) και ο φελος αυτος δεχεται 4 γραμμαρια ερματισμα. Εβαλα μια τορπιλη 2 γραμμαριων και....... γυρω στα 16 μολυβακια των 0,12 (εχω πολλα απο αυτα και ειπα να τα βαλω :yes: :yahoo: ) απλωμενα πανω απο τη τορπιλη. Η τορπιλη φρεναρει απο την θηλια του παραμαλλου με ενα παλι των 0,12 συνυπολογισμενο με τα αλλα δαγκωτα, και "παιζει" σε ενα κομματι 50 ποντων.
Ο φελος σταματα σε δυο δαγκωτα που ειναι λιγο πιο πανω απο το υπολοιπο στησιμο. Το παραμαλλο ειναι μικρο στους 50 ποντους.

Εαν αφηνω πολυ μαλακα θα μπλεξει???? Κινδυνευω πολυ να μπλεξω το καταλαβαινω αλλα αν εχει 5 μποφωρ αρα τα νερα θολα, επειδη οι κεφαλαδες τσιμπανε κοντα θελω και να τους ψαρεψω και κοντα. Ο φελος βεβαια θα ναι συρομενος γιατι το βαθος ειναι πιο μεγαλο απο το καλαμι στο περιπου 5,5 μετρα θα ξεκινησω απο χαμηλα και σιγα σιγα θα ανεβω αν δεν δω προκοπη.

Δολωμα μπικατινια που μου χουν ξεμεινει και ζυμαρι που το θεωρω για κεφαλους καλυτερο. Μαλαγρα γυρω στο εναμιση κιλο ημιυγρη τυρι- γαριδα.

Θα πιαοσυμε ψαρια οεο ??? (Καλλα πρωτιστως να ψαρεψουμε με ενδιαφερει.)

Ψάρεμα με την τεχνική Bolognese 18/10/2012 14:53{ultimatesocialbuttons} #252241

• Κυριακος (mask24)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
παιδια εχω καταλαβει οτι δεν πολυψαρευετε με μπολωνεζικα εδω αλλα

τουλαχιστον πειτε μια λεξη ....... δεν ξερω και ποσοι το διαβασατε........

τουλαχιστον αν τρωει κανεις τις μακαροναδες ας απαντησει. :rofl:

Ψάρεμα με την τεχνική Bolognese 18/10/2012 17:51{ultimatesocialbuttons} #252250

Ενα μικρο -tip- για τη bolonese

στο επισυναπτομενο.

Για ολα τα αλλα

www.customrods.gr/index.php/contents/psa...a-bolognese-texnikis
Συνημμένα:
ΑΝ ΤΑ ΛΑΘΗ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ,
ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΜΟΡΦΩΣΗ.

(Γραμμενο σε τοιχο στη Μπενακη-Αθηνα)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Τασοs Αμανατιδηs, Βασιλης Τζανινης
Time to create page: 0.412 seconds