boat fishing 2015 250Συμμετέχουμε στο Boat & Fishing Show 2015

Tο μεγαλύτερο θαλασσινό γεγονός της χρονιάς στις 27, 28 & 29 Μαρτίου 2015 | Helexpo Μαρούσι

Με μεγάλη μας χαρά σας ανακοινώνουμε οτι το Psarema.gr θα συμμετέχει στη έκθεση Boat & Fishing Show 2015, με δικό του περίπτερο και θα αποτελέσει φέτος το σημείο αναφοράς για τους λάτρεις της θάλασσας και του ψαρέματος! 

Σας περιμένουμε όλους στη Helexpo ( Λ. Κηφισίας 39 ) να γνωριστούμε και να τα πούμε από κοντά.

Διαβάστε περισσότερα

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές)

Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές) 29/11/2011 01:59 #220899

Επαναφέρω ένα παλιό θέμα ούτως ώστε να μήν ανοίγω νέο τόπικ .. Η ερώτηση μου είναι η εξής , συναντώντας ένα ψαρά σήμερα στο λιμάνάκι του Σταλου μου εξέφρασε την εξής σκέψη .. Η σαρδέλα που αγοράζουμε απο τα ψαράδικα έχει συντηρητικά , ενώ η κατεψυγμένη έχει καταψυχθεί φρέσκια οπότε δέν έχει συντηρητικά , οπότε και περισσότερες πιθανότητες να τσιμπήσει ψάρι ..
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι ανάλογο ?
Και σκέφτομαι οτι η κατεψυγμένη θα έχει λιγότερο αίμα ή κάνω λάθος..
Στο μονάγκιστρο , αφαιρούμε πάντα τη ραχοκοκαλιά , όταν βάζουμε τη σαρδέλα (κόβω συνήθως κεφάλι και ουρά )?
Εννοείται πως τη δένω με νήμα..
Αυτά τα λίγα θά θελα να ρωτήσω ευχαριστώ εκ των προτέρων άν κάποιος μπεί στο κόπο .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές) 29/11/2011 10:51 #220924

• ΘΑΝΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΘΑΝΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μέλος
  • Να ζεις,ν'αγαπας και να μαθαινεις...
  • "Μου αρέσει" 5207
Ευτύχης Κουβαράκης έγραψε:
Επαναφέρω ένα παλιό θέμα ούτως ώστε να μήν ανοίγω νέο τόπικ .. Η ερώτηση μου είναι η εξής , συναντώντας ένα ψαρά σήμερα στο λιμάνάκι του Σταλου μου εξέφρασε την εξής σκέψη .. Η σαρδέλα που αγοράζουμε απο τα ψαράδικα έχει συντηρητικά , ενώ η κατεψυγμένη έχει καταψυχθεί φρέσκια οπότε δέν έχει συντηρητικά , οπότε και περισσότερες πιθανότητες να τσιμπήσει ψάρι ..
Στο μονάγκιστρο , αφαιρούμε πάντα τη ραχοκοκαλιά , όταν βάζουμε τη σαρδέλα (κόβω συνήθως κεφάλι και ουρά )?
Αυτά τα λίγα θά θελα να ρωτήσω ευχαριστώ εκ των προτέρων άν κάποιος μπεί στο κόπο .
Καλημερα Ευτυχη μου!Κατ'αρχην να σου πω μακρυα απο τα κατεψυγμενα αλιευματα,ειτε ειναι προς βρωσιν ειτε για δολωμα!Εχει εξηγησει ο Νασος σε αλλο ποστ τη διαδικασια που τα καταψυχουν!Η γνωμη μου ειναι να προμηθευεσαι φρεσκιες σαρδελες απο το ψαραδικο η ακομη καλυτερα απο καποιο καικι,την ωρα που επιστρεφει στο λιμανι!Σιγουρα η φρεσκια εχει περισσοτερο αιμα!Τωρα για τον τροπο δολωσης:Εγω προσωπικα δεν αφαιρω ουτε κεφαλι ουτε ουρα ουτε ραχοκοκκαλια!Ανοιγω την κοιλια,περναω 1 η 2 αγγιστρια(αναλογα το μεγεθος της) και βγαζω τα αρπαδια στη ραχη της!Την τυλιγω καλα με ελαστικο νημα και πριν τη στειλω στη θαλασσα,πιεζω τα βραγχια της για να ματωσουν!Υπαρχει και ενας αλλος τροπος βεβαια!Μπορεις να αφαιρεσεις το κεφαλι,να την ανοιξεις στην κοιλια και αφου αφαιρεσεις ολα τα εντοσθια και την ραχοκοκκαλια,να την διπλωσεις αναποδα!Τα μεσα εξω που λεμε!Τα αγγιστρια τα βαζεις οπως το πρωτο παραδειγμα!Φυσικα και σε αυτη την περιπτωση θα χρησιμοποιησεις ελαστικο νημα!Ελπιζω να σε καλυψα!
Φιλε Παυλο θα εισαι παντα στην καρδια και την ψυχη μου!!Να περνας καλα εκει πανω!!!!!
Τα ακόλουθα μέλη είπαν "Μου αρέσει": ΘΩΜΑΣ, Γιωργος (Ποσειδωνας7), Ευτύχης Κουβαράκης

Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές) 29/11/2011 11:00 #220926

• dionysg
  • Το Άβαταρ του/της dionysg
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μέλος
  • "Μου αρέσει" 92
Φιλε δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο αλλα μπορεις να βρεις ενα ψαραδικο που να εμπιστευεσαι και να την περνεις φρεσκια ημερας. Η κατεψυγμενη αν πας να την ανοιξεις 8α σου διαλυθει και γενικα το κρεας της 8α ειναι πολυ μαλακο. Μπορεις ειτε να την ανοιξεις στην μεση να βγαλεις ραχοκοκαλια να την γυρισεις αναποδα και να την δεσεις με ελαστικο. Αλλη αποψη που συμφωνω κιολας ειναι οτι τα μεγαλα ψαρια θελουν να βλεπουν την σαρδελιτσα οπως ειναι κανονικα και οχι το κρεας της απεξω. Σε αυτη την περιπτωση χρησιμοποιεις μια μεγαλη βελονα κεντηματος που εχει ματι και τρυπας την σαρδελα απο την ουρα μεχρι κατω απο το στομα και βγαζεις ενα αγκιστρι εκει και ενα δευτερο συρομενο πανω στο παραμαλο να την πιασεις απο την ουρα. Αν θες να ειναι διακριτικο μην βαλεις στην ουρα αν και δεν παιζει ρολο.

Δολωσια
Τελευταία διόρθωση: 29/11/2011 11:05 από dionysg.

Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές) 29/11/2011 11:01 #220927

ΘΑΝΟΣ έγραψε:
Καλημερα Ευτυχη μου!Κατ'αρχην να σου πω μακρυα απο τα κατεψυγμενα αλιευματα,ειτε ειναι προς βρωσιν ειτε για δολωμα!Εχει εξηγησει ο Νασος σε αλλο ποστ τη διαδικασια που τα καταψυχουν!Η γνωμη μου ειναι να προμηθευεσαι φρεσκιες σαρδελες απο το ψαραδικο η ακομη καλυτερα απο καποιο καικι,την ωρα που επιστρεφει στο λιμανι!Σιγουρα η φρεσκια εχει περισσοτερο αιμα!Τωρα για τον τροπο δολωσης:Εγω προσωπικα δεν αφαιρω ουτε κεφαλι ουτε ουρα ουτε ραχοκοκκαλια!Ανοιγω την κοιλια,περναω 1 η 2 αγγιστρια(αναλογα το μεγεθος της) και βγαζω τα αρπαδια στη ραχη της!Την τυλιγω καλα με ελαστικο νημα και πριν τη στειλω στη θαλασσα,πιεζω τα βραγχια της για να ματωσουν!Υπαρχει και ενας αλλος τροπος βεβαια!Μπορεις να αφαιρεσεις το κεφαλι,να την ανοιξεις στην κοιλια και αφου αφαιρεσεις ολα τα εντοσθια και την ραχοκοκκαλια,να την διπλωσεις αναποδα!Τα μεσα εξω που λεμε!Τα αγγιστρια τα βαζεις οπως το πρωτο παραδειγμα!Φυσικα και σε αυτη την περιπτωση θα χρησιμοποιησεις ελαστικο νημα!Ελπιζω να σε καλυψα!

εαν και δεν εχω δει το ποστ πως καταψυχοντε πιστευω οτι εχουν συντηρητικα οι κατεψυγμενες, εχουν και διαφορετικη μυρωδια μολις ξεπαγωσουν εως και περιεργη,μπορει να στα ειπε και αναποδα ο ψαρας που μιλησες γιατι οι σαρδελες οι φρεσκιες πανω απο την δευτερη μερα δυσκολα πωλουντε οποτε δεν νομιζω να βαζουν.
Τα ακόλουθα μέλη είπαν "Μου αρέσει": ΘΩΜΑΣ, ΘΑΝΟΣ, Ευτύχης Κουβαράκης

Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές) 29/11/2011 11:45 #220941

• ΝΑΣΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΝΑΣΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μέλος
  • "Μου αρέσει" 3769
γεια σας κ απο μενα,
καταρχην θελω να πω κατι σε σενα θανο εγω δεν εχω πει η προτρεψει κοσμο να μενει μακρυα απο κατ/να αλιευματα
κ αυτο ειναι μεγα λαθος διοτι υπαρχουν κατ/να αλιευματα που ειναι αριστης ποιοτητας απλα θα πρπει να ξερουμε ολα αυτα που εχω εξηγησει πολλακις σε αλλα ποστ .( αν υπαρχιε ενδιαφερον απο μελη ευχαρηστως για ακομα μια φορα να ανοιξω ενα ποστ που να εξηγω τι συμβαινει με τα κατ/να αλιευματα κ τι πρεπει κ τι δεν πρεπει να αγοραζουμε.
κανεις λαθος Γιωργο σε αυτο που λες οτι οι σαρδελες την δευτερη μερα δεν πωλουντε,
σε πληροφορω οτι φρεσκα προιοντα πωλουντε ακομα κ 10 μερες απο την μερα αλιευσης κ τα βλεπεις στον παγκο κ λες αααα ωραια σαρδελα η γαυρος θα παρω για το σπιτι.
Αυτα τα προιοντα , οπως συμβαινει πλεον σε ολα τα προιοντα κ ειδικα αν πας στην βαρβακειο αυτο συμβαινει κατα κορο για να μην τολμησω να πω συμβαινει στανταρ , τα μπανιαρουν πρωτα ( τα βαζουν μεσα σε βοριο ) με βοριο οπως αναφερω κ εχουν την δυνατοτητα να νρατουν τα αλιευματα σε σουπερ ντουπερ κατασταση.
Ενα αλλο σας πληροφορω οτι αν δεν παρεις την σαρδελα η τον γαυρο, κ αναφερω σε αυτα τα γ διαλογης ψαραια, απο την τρατα κατευθειαν η τουλαχιστον απο τον αδερφο σου αν εχει μαγαζι με αλιευματα για να εισαι σιγουρος, παιζει πολυ μεγαλο ποσοστο αυτο τα ψαρια ναναι ειτε κατ/να κ αποψυγμενα κ αφου μπουν στο βοριο κρατουν οπως αναφερω παραπανω πολλες μερες ως φρεσκα.
Ειδικα με αυτα τα μικροαφροψαρα γινετε αυτη την στιγμη της πουτανας διοτι αυτα ειναι που εχουν περασει η καλυτερα αυτα που διατε πλεον ο ελληνας καταναλωτης να αγορασει, τα περισσοτερα ειναι ειτε εισαγωγης φρεσκα , βαλε με το μυαλο σου ποσες μερες θα εχουν περασει απο την ημερα αλιευσης , ειτε κατ/να εισαγωγης κ ξεπαγωμενα.
Ακομα κ οι μαγαζοτερες που εχουν μαγαζια με φρεκσα λιευματα πολλες φορες περνουν ξεπαγωμενα κ δεν περνουν χαμπαρι τπτ.
Ολα τα μπαρμπουνια αυτη την στιγμγη ειναι ειτε απο ιταλια ειτε απο ισπανια ολα εισαγωγης ( ξερω τους ανθρωπους στην ιχθυοσκαλα που τα εισαγουν.
Το παρτυ το μεγαλο γινετε με τα μαλακια τα οποια ως γνωστον δεν εχουν αιμα ,το οποιο ειναι ο μεγαλυτερος παραγοντας που κανει ενα προιον να χαλασει, κ τα οποια ολα ειναι εισαγωγης κατα πρωτον κ κατα δευτερον βαζω το χερι μου στην φωτια οτι ολα τα μαλακια αυτη την στιγμη που μιλαμε στην βαρβακειο αγορα ειναι ξεπαγωμενα, χταποδια, καλαμαρι, θραψαλα ( σε αυτα γινετε παρτυ ) κ λιγοτερο με τις σουπιες αναλογα την περιοδο, ας πουμε αυτη την περιοδο μπορεις να βρεις αν εχεις ακρη σουπακι φρεσκο.
Καταρχην το χταποδι που παραγει η ελληνικη θαλασσα δεν επαρκη ουτε για τις ταβερνες τις αττικης κ υπαρχει τρομερη ελλειψη σε χταποδι αυτη την περιοδο κ οχι μονο τωρα, με τιμη που εχει φτασει χοντρικη στα 12 ευρω το Τ3 απο 2 - 3 κιλα το κατεψυγμενο στην χοντρικη, καπου εκει πουλανε υποτιθετε τα φρεσκα στην βαρβακειο, τα οποια ειναι κ αποψυγμενα κ χαλια ποιοτητας, προσεχουμε παντα το χταποδι να μην κοκκινιζει απο μεσα , που σημαινει οτι εχει αρπαξει,
κ μετα να μην χυνετε οταν το σηκωνουμε ναναι γερα τα πλοκαμια του κ οσο πιο απρο να ξερετε τοσο πιο καλο το χταποδι γιατι το ασπρο χρωμα του το δινει η ψυξη για αυτο αν το βλεπουμε γεροκοκινισμενο απο μεσα το αφηνουμε στον παγκο.
Τωρα για την σαρδελα ως δολο τα αναφεραν ολα τα παιδια παραπανω κ δεν υπαρχει λογος να πω κατι περισσοτερο.
Το μονο οτι ειναι καλυτερα να την δουλευουμε βραδυ για να αποφευγουμε τα μικροψαρα που θα την λιανισουν.
Πολλοι την βαζουν δυο τρεις αναλογα το μεγεθος σ επολυαγκιστρο για γοφαρια λαυρακια κλπ.
ΑΥτα κ ξαναλεω αν υπαρχιε πραγματικα ενδιαφερον ειδικα απο τα νεα μελη που προφανως δεν εχουν δει κ διαβασει παλιοτερα κειμενα μου για τα κατ/να προιοντα ευχαρηστως να μου πειτε τι ενδιαφερει κ να αναπτυξουμε το ολο θεμα
την καλημερα κ παλι
TIGHT LINES
Τα ακόλουθα μέλη είπαν "Μου αρέσει": ΘΩΜΑΣ, ΘΑΝΟΣ, Ευτύχης Κουβαράκης

Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές) 29/11/2011 11:55 #220943

οτι γραφω Νασο ειναι απο προσωπικες εμπειριες και σε σχεση με αυτα ειναι και οι απαντησεις μου, εισαι γνωστης απο οτι μου εχει πει ο Θανος και σωστα εγραψες οτι εγραψες μιας και ασχολησε με το εμποριο γαριδων,απλα προχθες σε ιχθυοπολειο στην δραπετσωνα ζητησα σαρδελες και μου λεει εχω χθεσινες μου εβαλε μισο κιλο και μου πηρε 0.50 ευρω και απο εκει υπεθεσα και οτι απαντησα στον Ευτυχη,το βοριο που λες μαλλον ειναι αυτο που μυριζει οταν αγοραζεις κατεψυγμενες μολις ξεπαγωσουν ή δεν ξερω και εγω τι αλλο.
Τα ακόλουθα μέλη είπαν "Μου αρέσει": ΘΑΝΟΣ

Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές) 29/11/2011 11:57 #220947

• ΘΑΝΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΘΑΝΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μέλος
  • Να ζεις,ν'αγαπας και να μαθαινεις...
  • "Μου αρέσει" 5207
Νασο αναφερομουν σε ενα ποστ που ειχες κανει,σχετικα με τον τροπο που καταψυχονται τα ψαρια!Ειχες πει αν θυμαμαι καλα,πως καποια καταψυχονται επι τοπου πανω στο αλιευτικο,και αυτα πρεπει να προτιμουμε εφ'οσον ψωνισουμε κατεψυγμενα προιοντα!Καποια αλλα ειχες πει,πως καταψυχονται αφου το καικι πιασει λιμανι και αυτα ειναι επιφοβα!Το πιστευω αυτο,επειδη γνωριζεις τα πραγματα καλυτερα λογω της δουλειας σου!Ισως στο δικο μου ποστ να μην το διατυπωσα σωστα!
Φιλε Παυλο θα εισαι παντα στην καρδια και την ψυχη μου!!Να περνας καλα εκει πανω!!!!!

Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές) 29/11/2011 11:58 #220948

Καλημέρα και απο μένα , σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις !
Ο εν λόγω ψαράς μου είπε , οτι η σαρδέλα δέν αλιεύεται στα Χανιά γιατί απλούστατα δέν επαρκεί η ποσότητα πιά και έρχεται απο τα βόρεια της Χώρας μας .. ΄΅Ετσι τη πουλάνε ώς φρέσκια και είναι φούλ στα συντηρητικά .. Δέ ξέρω , απλά απορία εξέφρασα ποίός ξέρει τι μπορεί να γίνεται ..
Γιώργο , Θάνο , Διονύση και Νάσο σας ευχαριστώ θα τα δοκιμάσω με προσοχή όσα μου είπατε..
Νάσο ναί νομίζω πως θα μας ξεστράβωνε αρκετά ένα πόστ με τα κατεψυγμένα , ή να συμπτυχθούν παλιότερα πόστ και να μας δώσεις τα φώτα σου εκεί , φιλιά σε όλους !
Τα ακόλουθα μέλη είπαν "Μου αρέσει": ΘΩΜΑΣ, Τασοs Αμανατιδηs, ΘΑΝΟΣ, ΚΩΣΤΑΣ

Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές) 20/12/2011 03:49 #223814

Για την παστωμένη σαρδέλα καμιά άποψη ?
Παστωμένη γιατί ? Σε περίπτωση που μου μείνει και γνωρίζοντας πως είναι σχετικά ευπαθες δόλωμα , άλλη λύση που δοκίμασα είναι κατάψυξη και βγάζω όσες χρειάζομαι κάθε φορά ..
Απλά την πάστωσα με αλάτι και δέν είδα τίποτα να πλησιάζει τις τελευταίες 6-7 φορές .. Αυτό βέβαια δέ σημαίνει και κάτι υποχρεωτικά αλλά μία άποψη επιπλέον ίσως να βοηθούσε , ευχαριστώ!

Δόλωμα : Σαρδέλα (τρόποι και τεχνικές) 20/12/2011 14:15 #223883

• Αρης ( ARKAlOS )
  • Το Άβαταρ του/της Αρης ( ARKAlOS )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Μέλος
  • "Μου αρέσει" 412
Για την παστωμένη σαρδέλα καμιά άποψη ?
Παστωμένη γιατί ? Σε περίπτωση που μου μείνει και γνωρίζοντας πως είναι σχετικά ευπαθες δόλωμα , άλλη λύση που δοκίμασα είναι κατάψυξη και βγάζω όσες χρειάζομαι κάθε φορά ..
Απλά την πάστωσα με αλάτι και δέν είδα τίποτα να πλησιάζει τις τελευταίες 6-7 φορές .. Αυτό βέβαια δέ σημαίνει και κάτι υποχρεωτικά αλλά μία άποψη επιπλέον ίσως να βοηθούσε , ευχαριστώ!
Καποιοι υποστηριζουν οτι με το αλατι σφιγγει η σαρκα της και δεν φευγει απο το αγκιστρι ,ομως χανει το αιμα της και το φωσφορο της ,εγω προσωπικα αποφευγω το αλατισμα.Αν μεινει ,στην καταψυξη και μετα αργη αποψυξη πριν το ψαρεμα.Καλυτερα να φευγει ευκολα παρα παστη(προσωπικες αποψεις).
Τα ακόλουθα μέλη είπαν "Μου αρέσει": Ευτύχης Κουβαράκης
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.474 δευτερόλεπτα