gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

ΘΕΜΑ: ψαροτοποι στην Πιερία

ψαροτοποι στην Πιερία 05/09/2012 11:46{ultimatesocialbuttons} #248440

• Δημήτρηs Κουζούπηs
  • ( Global Moderator )
  • Δημήτρηs Κουζούπηs's Avatar
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Administrator
  • ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ-ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ.ΣΟΦΙΑ-ΠΑΝΑ​ΓΙΩΤΑ.
  • Thank you received: 9733
Τι βομβα ειναι αυτη που εριξεs φιλε Δημητρη?
static.panoramio.com/photos/original/28891330.jpg

Δεν θα σε ξεχασω ποτε φιλε ΑΡΗ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ψαροτοποι στην Πιερία 05/09/2012 12:25{ultimatesocialbuttons} #248445

• Spiros
  • ( Μέλος )
  • Spiros's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 107
Γιάννη έπιασες 1,2 κιλά ψάρια σε σύνολο 11 ψαριών ενώ αν τα άφηνες και τα 11 ψάρια σε ένα χρόνο από τώρα τόσο θα ζύγιζε το κάθε ψάρι πάνω κάτω που θα έπιανες μελλοντικά. Επίσης το κάθε ψάρι που θα μεγάλωνε και θα ζούσε για παραπάνω απο 2 χρόνια , στην περίοδο αναπαραγωγής του θα γένναγε καθημερινά 20000-80000 αυγά. Αυτό σημαίνει πολλά για το πληθυσμό κάθε είδους ψαριού. Μην κοιτάμε την καμπούρα του γείτονα λοιπόν , και 100 αψαριές να έχουμε. Συμβόλαιο με την θάλασσα δεν κάνει κανείς όταν πάει για ψάρεμα.

ψαροτοποι στην Πιερία 05/09/2012 12:38{ultimatesocialbuttons} #248449

• Δημήτριος
  • ( Μέλος )
  • Δημήτριος's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Και εγω οταν το είδα τρελαθηκα. αλλα το λιμενικο που πειρα τηλ δεν ηξερε τιποτα. Απλα ειναι μια προταση ακομα και δεν ξερουμε πως θα εξελιχθει. ο καιρος θα δειξει. Πάντος αυτος που εκανε την προταση (πιστευω καποιός χοντρος μεσα σε γραφειο με air codition που δεν εχει ιδεα τι γίνετε με το ψαρεμα) γραφει επιτρεπετε το ψαρεμα με μόλις 2 καλάμια, σε περιοχές όμως που δεν γίνεται επαγγελματική αλιεία.
Δηλαδη πουθενα στη πιερια.
Γρρρρρρρρρρρρρρρρρ.
φιλος μου ειπε οτι θελουν να μην πιανουν μεγαλη εκταση τα καλαμια μας. οχι ενας ψαρας να πιανει 50 μετρα ακτης. κατι τετοιο.
Τελευταία διόρθωση: 05/09/2012 12:39 από Δημήτριος.

ψαροτοποι στην Πιερία 05/09/2012 12:45{ultimatesocialbuttons} #248450

• Δημήτρηs Κουζούπηs
  • ( Global Moderator )
  • Δημήτρηs Κουζούπηs's Avatar
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Administrator
  • ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ-ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ.ΣΟΦΙΑ-ΠΑΝΑ​ΓΙΩΤΑ.
  • Thank you received: 9733
Σε περιοχεs που δεν γινεται επαγγελματικη αλιεια...Αρα επιτρεπεται μονο στιs παραλιεs.Εκει ομωs απαγορευεται το ψαρεμα επειδη ειναι οι λουομενοι!!!Αρα να μην επιτρεπεται το ψαρεμα πουθενα!!!
Για κοιταξτε το λιγο πριν ειναι αργα!!!
static.panoramio.com/photos/original/28891330.jpg

Δεν θα σε ξεχασω ποτε φιλε ΑΡΗ

ψαροτοποι στην Πιερία 05/09/2012 23:18{ultimatesocialbuttons} #248499

• ΔΗΜΗΤΡΗΣ
  • ( Μέλος )
  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 2
Παιδιά δεν παίζει να περάσει κάτι τέτοιο. ήδη μετά το ψαροντούφεκο έχουν χάσει δουλειά αρκετά άτομα. Μπορείτε να σκεφτείτε πόσα καταστήματα με είδη αλιείας θα κλείσουν αν συμβεί κάτι τέτοιο. Το οποίο θεωρώ τελείως παράλογο. Μιας και η περιοχή είναι τελείως υπεραλιευμένη από επαγγελματίες που δεν αφήνουν τίποτα στο διάβα τους με το λιμενικό να κάνει τα στραβά μάτια. Προσωπικά θα συνεχίσω και το παράκτιο ψάρεμα και το ψάρεμα με ψαροντούφεκο που φέτος μου έδωσε τα καλύτερα ψάρια (γοφάρια και κεφάλια από 1 εώς 2 κιλά το κομμάτι). Απλά κάτω από κιλό δεν χτυπάω.

* Όσον αφορά τις λίγδες παίζουν πάρα πολλές σε ρηχά νερά, αλλά πολύ μικρές, δηλαδή για επιστροφή στην Θάλασσα. Καλά αποτελέσματα είχα στην περιοχή του Πλαταμώνα την περασμένη εβδομάδα με κομμάτια τσιπούρες να χτυπάνε πάνω από μισό κιλό μόνο σε απόσταση 60-80 μέτρα από την ακτή και βάθος περίπου 5-7 μετρά.

ψαροτοποι στην Πιερία 07/09/2012 08:41{ultimatesocialbuttons} #248598

• Antonis
  • ( Μέλος )
  • Antonis's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 3
Τετάρτη σούροπο πήγαμε τον φίλο Δημήτριο για να δοκιμάσουμε την τύχη ενάντια στα καβούρια ξανά και σας παραθέτω πιο κάτω το τι κυκλοφορεί στον νομό...
DSC_0040.JPG

Απώλειες περίπου 6 αγκίστρια αν θυμάμαι καλά...

Κατα τα άλλα απο ψάρια η αναλογία ήταν 2 για επιστροφή στην θάλασσα και 1 για το κράτημα. Φύγαμε με 6 συμπαθητικά ψάρια (3 μουρμούρες-1 λαβράκι-2 τσιπούρες) που δυστυχώς ξέχασα να βγάλω φώτο.
όλα αυτα στην περιοχη της Παραλίας αριστερα προς Κορινο beach bar Το καλάμι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρηs Κουζούπηs, Παπακωστας Δημητρης (tselikas), Δημήτριος

ψαροτοποι στην Πιερία 11/09/2012 15:23{ultimatesocialbuttons} #249045

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ.
ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΤΕΣ ΤΙΣ ΠΙΕΡΙΑΣ?
ΘΑ ΠΑΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΒΑΡΙΚΟ Κ ΙΣΩΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΛΕΠΤΟΚΑΡΙΑ!
ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΡΙΧΤΕ ΤΗΝ.
Ο ΠΟΝΤΙΟΣ ΨΑΡΑΣ ΤΗΣ ΣΑΧΑΡΑΣ

ψαροτοποι στην Πιερία 12/09/2012 09:23{ultimatesocialbuttons} #249163

Καλημερα παιδια .
Εγω μενω στον Κορινο .Φετος το καλοκαιρι τα πραγματα δεν ηταν και τοσο καλα πηραμε ελαχιστα ψαρια λιγδες κατα βαση και σχεδον καθολου μουρμουρια.Με φιλους επαγγελματιες που μιλαω μου λεν οτι εχει μουρμουρες παντοφλισιες αλλα δεν ξερουμε γιατι δεν εχουν γυαλωσει ακομα.
Απο οκτωβριο και μετα (εαν εξαιρεσουμε την περσινη χρονια που ηταν οτι χειροτερο εχω δει τα χρονια που ψαρευω ) παντα και μονο με νοτια ξεκινανε τα λαυρακια απο παραλια κορινου εως και αλυκες . Βεβαια για να ψαρεψεις στα καλα τα μερη Φαρος-Μπουγαζι πρεπει να κανεις κρατηση λογω τον πολλων καλαμιων νομιζεις οτι βρισκεσε σε παραλια της χαλκιδικης καλοκαιρι.
Απο δολωματα τριχια-ακροβατη-σκουλικη της αμμου που το βγαζεις εκεινη την ωρα -μυδακια που επισης τα βγαζεις-σαρδελα-κοκκινο μακρυγιαλου εαν βρεις.
Οσον αφορα τα καβουρια δυο μπουτια κοτοπουλο ειναι αρκετα για μην σε ενοχλησουνε.
Αυτα για την ωρα οποιος χρειαστει περισσοτερες πληροφοριες η βρεθει κατα εδω μπορει να με βρει και στο μαγαζι μου μεσα στον Κορινο.

Αντωνιαδης Κωστας

ψαροτοποι στην Πιερία 12/09/2012 17:10{ultimatesocialbuttons} #249186

• Δημήτριος
  • ( Μέλος )
  • Δημήτριος's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ.
ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΤΕΣ ΤΙΣ ΠΙΕΡΙΑΣ?
ΘΑ ΠΑΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΒΑΡΙΚΟ Κ ΙΣΩΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΛΕΠΤΟΚΑΡΙΑ!
ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΡΙΧΤΕ ΤΗΝ.

Έχω να πάω στο βαρικό απο τον Ιούλιο που δεν πειρα τιπποτα παρα τάϊζα τα καβούρια. Δεν ξέρω τι παίζει εκει, καλό ειναι να τραβηχτείς ποιο πάνω Παραλία και μεχρι κορινό.
Πάρε και μια χονδρή πετονια για παραμαλα το βραδακι που θα ερθουν τα καβούρια. καλή επιτυχία

ψαροτοποι στην Πιερία 12/09/2012 18:54{ultimatesocialbuttons} #249192

• ΝΑΣΟΣ
  • ( Μέλος )
  • ΝΑΣΟΣ's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Thank you received: 3112
καλησπερα σε ολη την παρεα κ ειδικοτερα στα παιδια της πανεμορφης περιοχης κορινου με τα ομορφα κοριτσια που βγαζει, αυτα για εισαγωγη,
κατι αλλο που θα ηθελα να πω ειναι το εξης, οτι αν η περιοχη κανει τοσα πολλα κ μεγαλα καβουρια οπως της περιοχης εγω θα ειχα ξετρελαθει κ
θσ κοιταγα πως θα εβγαζα πως θα εβγαζα καθημερινα κανα τριαρι τετοια καβουρια για; να πιω ενα ουζακι η μια παγωμενη μπυριτσα.
κατι αλλο που θελω να πω κ γνωριζω ςκ των προτερω οτι θα δημιουργηθουν καταρχην παρερμηνιες των γραφομενων μου κ παρεξηγησεις ειναι το εξης
οπως σε ολους τους εργασιακους χωρους, σε ολες τις κοινωνιες, ακομα κ σε οικογενειες υπαρχουν οι ανθρωποι με εργασιακη συνειδηση, οι ανθρωποι που αγαπουν κ λατρευουν αυτο που κανουν , εξου κ το προστατευουν αλλα κ αυτοι οι ασυνειδητοι που δεν του νοιαζει το αυριο παρα μονο το σημερα, αυτοι που δεν νοιωθουν κ δεν καταλαβαινουν το απλο οτι προστατευοντας το επαγγελμα τους αυτο θα συνεχισει μα τους δινει τα προς ο ζειν κ σημερα κ αυριο κ μεθαυριο.
Κ για να γινω πιο συγκεκρημενος υπαρχουν λοιπον επαγγελματιες ψαραδες αριστα ενημερωμενοι για το επαγγελμα τους, για τα ψαρια ,ποτε γεννουν ποσο γεννουν, τι κινδυνευει, τι πρπει κ τι δεν πρπει να κανουν.
Υπαρχουν ομως κ αυτοι οι ανηθικοι που δεν τους νοιαζει θελω να πω οτι μην ανοιγουμε το τσουβαλι κ τους ριχνουμε ολους μεσα λεγοντας οτι για οτι κακο συμβαινει την σημερον εποχη στην θαλασσα κ κατ επεκταση στα ψαρια φταινε οι ψεπαγγελματιες ψαραδες.
Αλλωστε ενα νομιμο επαγγελμα ειναι κ αυτο απο τα πιο αρχαια ισως κ ο αποστολος πετρος αν δεν με γελα η μνημη μου ψαρας ητανε κ διεπετε απο κανονες..
Δεν υπερασπιζομε κανενα επαγγελματια ψαρα αυτη την στιγμη μα κανενα απλα θελω να πω οτι μην πεταμε ετσι γενικοτητες οτι ολοι οι επαγγελματιες ειναι ανηθικοι κ αλητες, ειναι τι ανθρωπος εισαι στην φυση σου στην φαρα σου.
φετος στο χωριο εγινε χαμος απο τα βραδυνα ψαρεντουφεκα με φακο τα ψαρια που πουληθηκαν ηταν αλλο πραμα.
Ποσοι απο εμας δεν εχουμε δει ερασιτεχνες να τσακιζουν μικροσαργους , ποσοι απο εμας δεν εχουμε δει να τσακιζοντε τα μικρουλια χταποδακια κ να τα τριγυρνανε ως τροπαια ?
Εχω κ εγω τσακωθει αρκετες φορες με επαγγελματιες διοτι εβλεπα οτι αυτο που εκαναν ηταν ανηθικο κ μη σωστο, εχω δει κ επαγγελματιες αλλα κ καλοκαιρινους ερασιτεχνες να φερμαρουν κοπαδια αφροψαρων κ να τα τσακιζουν με δυναμιτη.
Απλα απο περιοχη σε περιοχη μπορει να διαφερει το ποσοστο των σωστων κ των μη σωστων.
Τι να προτεινουμε δλδ κατι παρομοιο με αυτο που διαβασα παραπανω οτι καποιος εκανε προταση να απαγορευτει το ψαρεμα με καλαμια, να συμβει κατι αναλογο δλδ να απαγορευτει το επαγγελματικο ψαρεμα ?
Οι νομοι ειναι απλα που πρεπει να εφαρμοστουν απο το κρατος κ απο το λιμενικο, ελα εδω κυριε επαγγελματια ψαρεψες με παραγαδι την εποχη που απαγορευετε παρσιμο της αδειας κ δεσμευση του καικιου, ελα εδω κυριε επαγγελματια καλαρισες ψιλα διχτυα κρυσταλιζε ? παρσιμο της αδιεας κ δεσμευσης του καικιου κλπ κ θα σου πω εγω μετα θα ασκουν σωστα ο καθε επαγγελματιας ψαρας του επαγγελμα ναι η οχι.
Αυτο ειναι που κατ εμε πρεπει να γινει, αλλα κ να γινει παλι απο το κρατος πιο σωστη διαχειριση του επαγγελαμτικου ψαρεματος να γινουν απο ιχθυολογους προτασης προς την σωστη κατευθυνση της προστατευσης των ψαριων κ οχι μονο.
Ενα απλο που μου ηρθε γραφοντας στο μυαλο, το μαζεμα των αχινων απαγορευτε ρητα ποσοι πανε κ τους τσακιζουν για τον πανοστιμο μεζε που προσφερουν μιλα κανενας ?
Ενα αλλο ειναι η κοντρα που υπαρχει μεταξυ των επαγγελματιων ψαραδων κ των οικολογων κ αναφερομε στην καταστροφη που κανουν οι φωκιες , οι χελωνες κ ειδικοτερα τα δελφινια, γιατι ειναι το μονο ψαρι που κανει οπισθεν, στα διχτυα τους ρημαζοντας τα κ ξεσιζοντας τα για να παρουν απο πανω τα ψαρια.
Δεν θα επρπε το κρατος αντι να αφηνει να καλλιεργειτε αυτη η κοντρα με καποιο τροπο να βρει λυση , οπως εκανε στην αλονησο για την προστασια της φωκιας οριζοντας οτι στο τριγωνο που δημιουργουν τα νησια αλονησος πιπερι κ δεν θυμαμε το ονομα του αλλου νησιου οτι απαγορευετε το ψαρεμα κ οσοι παθαινουν ζημιες απο φωκιες αποζημιωνοντε απο την ευρωπαικη ενωση διοτι η οργανωση της προστασιας της φωκιας μοναχους μοναχους εχει δημιουργηθει απο Ολλανδους κ εχουν ορισει το πως θα παιζετε το παιχνιδι.
Θα μπορουσα να γραψω παρα πολλα ακομα κ ξερω οτι απο καποιους θα παρερμηνευτω καποιοι θα το ξαναδουν, καποιοι θα το αναλυσουν ακομα κ καποιοι θα με βρισουν, χμμμ κατι μου θυμιζει αυτο ειναι το αναλογο με αυτο που αναφερω για τους επαγγελματιες καποιοι ειναι σωστοι , καποιοι οχι, καποιοι δεν εχουν παρωπιδες κ ακουν οικολογικες συμβουλες προς την σωστη κατευθυνση της προστασιας ουσιαστικα του επαγγελματος τους κ καποιοι που ειναι ζωα παντελως.
Αυτα κ ζητω συγνωμη εκ των προτερω αν σε καποιους τα γραφομενα μου δεν ειναι αρεστα αλλα ετσι ειναι το παιχνιδι της ζωης , αν αρεσεις σε ολους κατι δεν παει καλα με σενα κ μονο.
TIGHT LINES
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κώστας Κωνσταντόπουλος {dady}, Αλέξανδρος Κλώνος
Time to create page: 0.557 seconds