gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

ΘΕΜΑ: ψαροτοποι στην Πιερία

ψαροτοποι στην Πιερία 19/05/2012 07:31{ultimatesocialbuttons} #241046

• paris
  • ( Μέλος )
  • paris's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 5
Ευχαριστώ για την υπομόνη σας και για τα φώτα σας...Μια ακόμα ερώτηση και τέλος με της ερωτήσης
τέτοια εποχή έχει έχει ψάρι στης αλυκίες πιερίας γιατί σκέφτομαι να πάω το απόγευμα προς το βραδάκι για κανένα ψάρεμα και που με προτείνεται να πάω αν όχι αλυκιές κάπου αλλού κοντά εκεί πχ βαρυκο,μακρύγιαλλο κ.α

ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ψαροτοποι στην Πιερία 20/05/2012 12:30{ultimatesocialbuttons} #241125

• tassos fotiadis
  • ( Μέλος )
  • tassos fotiadis's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 296
Παρη καλησπερα.ειμαι και εγω απο ημαθια και το μερος στις αλυκες το ξερω πολυ καλα.Πριν μια εβδομαδα ειχα παει εκει για ψαρεμα και επιασα ενα λαυρακι κοντα στο κιλο και λιγους παντελιδες.Το μερος αν ψαρευεις απο εξω δεν λεει και πολλα πλην μερικων εποχων που πεφτουνε παντελιδες και γοφαρια.Επισης μπορεις να παρεις και καλα λαυρακια εκει.Να σου αναφαιρω χαρακτιριστικα οτι εγω το λαυρακι το πηρα με μαυρο αλλα οταν το ανοιξα για να το καθαρισω ειδα οτι ητανε το στομαχι του γεματο με καβουρια.Αν ψαρευεις με βαρκα εχει μουρμουρες τροπαια.Ναι οπως ακριβως το ακουσες.Θελουνε ομως κοπο και τροπο γιατι εκει το μερος ειναι γεματο απο επαγκελματιες που τα εχουνε ριμαξει στην λαμπουτα δυστιχως.Το μερος εχει και καποιες καλες ξερες που μπορεις να παιξεις λιγο με καθετη.Στις ξερες τετοια εποχη να ξερεις οτι εχει και καλα χταποδια που χτυπανε και σε καλαμαριερα και σε χταποδιερα.Εχω παρει πιο παλια καλα κομματια.Σε γενικες γραμμες παντως να ξερεις οτι ξεχνας τα χοντρα παραμαλλα και τα φωναχτα αγκιστρια γιατι δεν θα παρεις ουτε λεπι.Για οτι απορεια εχεις μου λες και σου απανταω γιατι οπως σου ειπα το μερος το ξερω παρα πολυ καλα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρηs Κουζούπηs

ψαροτοποι στην Πιερία 20/05/2012 12:39{ultimatesocialbuttons} #241126

• Δημήτρηs Κουζούπηs
  • ( Global Moderator )
  • Δημήτρηs Κουζούπηs's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ-ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ.ΣΟΦΙΑ-ΠΑΝΑ​ΓΙΩΤΑ.
  • Thank you received: 9316
Τασο μου υπαρχει κανενα άλλο, καλο σχετικα μεροs, να παει ο Παρηs εκει κοντα?Απο οτι καταλαβα ψαρευει απο εξω και οχι απο βαρκα!!!
static.panoramio.com/photos/original/28891330.jpg

Δεν θα σε ξεχασω ποτε φιλε ΑΡΗ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tassos fotiadis

ψαροτοποι στην Πιερία 20/05/2012 12:52{ultimatesocialbuttons} #241127

• tassos fotiadis
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
Nα κανει λιγο υπομονη και σε λιγο καιρο θα εχει πολυ καλα ψαρεματα στα μεσσαγκαλα.Ειναι το μερος μετα τους νεους πορους αλλα στο σημειο που χυνετε ο πηνειος την θαλασσα.Εκεινο το μερος ειναι πολυ καλο για μουρμουρες λαυρακια γοφαρια τσιπουρες και πολλα αλλα αξιολογα ψαρια.Μπορει και τωρα αν θελει να δοκιμασει αλλα κατα πασα πιθανοτητα αυτο που θα βρει εκει θα ειναι πολυ θολουρα απο το ποταμι.Κανενας δεν εχασε ομως απο μια δοκιμη γιατι οσο και να λεω εγω ο Παρης μπορει να βγει πιο καλιτεχνης και να παρει καλα κομματια.Ενα αλλο καλο μερος που μπορει να παει ειναι το λιμανι του πλαταμωνα.Οπως θα μπει στο λιμανι στον τερμα αριστερα ντοκο.Εκει εχει τσιπουρες πολλες.Πριν 2 χρονια μπροστα μου βγαλανε 4,5 κιλα τσιπουρα με δολωμα σκαρτσινι.Εκεινο το μεροςμου εχει δοσει και εμενα πολλα ψαρια αλλα με μια διαφορα.Τα ψαρια παντα χτυπουσανε στο ξεμερωμα και το πολυ πολυ το πανυγιρι να κρατουσε 1,30 ωρα.Απο εκει και περα οσες φορες δοκιμασα εκατσα αδικα.Στο σημειο αυτο να ξερεις οτι τα καλα κομματια αρχιζουνε οταν θα αρχισουνε να ερχονται τα καικια να δεσουνε εκει και θα αρχισουνε να καθαριζουνε τα δυχτια τους ειτε μεσα ειτε εξω απο το λιμανι.Εκει θελει ειτε σαρδελα πολυαγκιστρο ειτε σκαρτσινια που τα δινουνε εκει τα καικια.Εχει και εναν μεγαλο κυριο εκει απο την αλβανια.Το ονομα του ειναι Ηλιας.Αν τον κερασεις καμια μπυρα και τον κανεις φιλο θα σου τα βρησκει αυτος και θα σου δωσει και καποια σημαδια που τωρα οσο και να θελω να στα πω εγω θα σε μπερδεψω χειροτερα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρηs Κουζούπηs, ΘΑΝΟΣ

ψαροτοποι στην Πιερία 20/05/2012 12:57{ultimatesocialbuttons} #241128

• tassos fotiadis
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
Παντως Παρη αν θελεις μπορουμε να παμε και παρεα να ψαρεψουμε σε αυτα τα μεροι.Εκει μπορω να σου δειξω και καποια καλα σημεια που θα μπορεις να εχεις παντα καποια απο τα δολωματα σου.Αυτα ομως μεταξι μασ οκ? ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Δημήτρηs Κουζούπηs

ψαροτοποι στην Πιερία 20/05/2012 13:18{ultimatesocialbuttons} #241130

• tassos fotiadis
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
Ρε παιδια και μια που το συζηταμε εδω για αυτα τα μερη.Μου κανει μεγαλη εντυπωση που δεν εχω πετυχει ακομα κανεναν που να επιασε μυλοκοπια.Τα περισοτερα μερη εδω ειναι αμμουδες πραγμα που απο οσο ξερω θελουνε τα μυλοκοπια.Αν εχει καποιος καμια πληροφορεια η ξερει κατι για αυτα ας μου πει και εμενα γιατι ειναι ψαρια που θα ηθελα να ασχοληθω.

ψαροτοποι στην Πιερία 28/05/2012 19:32{ultimatesocialbuttons} #241661

• paris
  • ( Μέλος )
  • paris's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 5
ναι παιδια ψαρευω απο εξω ειναι η αληθεια με δωλομα ακροβατη πιο πολυ γτ δεν μπορω να βρω αλλο μαλλον δεν προλαβενω :P
ναι τασο αμα θελεις παμε και μια μερα μαζι ευχαριστω

ψαροτοποι στην Πιερία 01/07/2012 12:11{ultimatesocialbuttons} #243846

• tassos fotiadis
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
sorry για την αργοποριμενη απαντηση.στα μεσσαγκαλα πλακωσανε μουρμουρες.....θα σου στειλω το κινιτο μου να τα πουμε

ψαροτοποι στην Πιερία 12/07/2012 15:55{ultimatesocialbuttons} #244657

Γεια σας παιδιά, τι γίνεται φετος στην Πιερία; Εχει πάει κανείς; Θα είμαι το σκ Κατερίνη λεω να παω για casting προς Κορινό και λίγο βορεία μεχρι τον φάρο και Αλυκές. Παίζει τίποτα εκεί;

ψαροτοποι στην Πιερία 12/08/2012 10:27{ultimatesocialbuttons} #246874

• ΔΗΜΗΤΡΗΣ
  • ( Μέλος )
  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 2
Λοιπόν φίλοι, αν και δεν έχω γράψει πολλές φορές παρόλο που διαβάζω συνεχώς τα post σκοπός μου είναι να σας διαφωτίσω σχετικά με το Νομό μιας και ψαρεύω χρόνια με διάφορους τρόπους σε αρκετά σημεία.

Λοιπόν έχουμε και λέμε με βάση τη δική μου εμπειρία:

Για ψάρεμα με καλάμια:

1) Για χειμώνα ψάρεμα μόνο στον Φάρο στις Αλυκές Κίτρους για λαυράκια σε αρκετά καλά μεγέθη. Το μέρος είναι γνωστό και μπορεί να βρείτε στημένα πάνω από 100 καλάμια ακόμη και με θερμοκρασίες κάτω του μηδέν.

2) Τσιπούρες σε καλά μεγέθη θα βρείτε στην πλάκα λιτοχώρου στα λεγόμενα γκρέμια κάτω από το σταθμό των τραίνων του Λιτοχώρου,ενα μέρος με βραχώδη βυθό και πάρα πολλά σκαλώματα όμως, οπότε προετοιμαστείτε ανάλογα.

3) Αυτή την περίοδο παίζουν μουρμούρια σε πολύ καλά μεγέθη σε όλο τον Νομό. Στην παραλία Κατερίνης όπου ο βυθός είναι αμμώδης παρατηρείται μεγάλη δραστηριότητα, καθώς και στην περιοχή της πλάκας λιτοχώρου από το Μπαράκι μέχρι και τον Παντελεήμονα. Επίσης μουρμούρια θα βρείτε και στους Ν. Πόρους.

4) Λίγδες σε σχετικά μικρά μεγέθη θα βρείτε παντού.

5) Οσοι αναφέρατε τον πλαταμώνα για spining , κτλ. κάνετε λάθος και κακώς πάτε εκεί. Έχω πάρει γοφάρια πάνω από 1,5 κιλό το κομμάτι στην πλάκα Λιτοχώρου και συγκεκριμένα στους βράχους που βρίσκονται μπροστά στο μπαράκι σε βάθος 2-4 μέτρα. Παρόλα αυτά προτιμώ να τα κηνυγάω με το ψαροντούφεκο, το οποίο δυστυχώς απαγορεύεται στην περιοχή.

Με βάρκα θα πάτε είτε στα μυδοτροφία στην μεθώνη και στον Μακρύγιαλο είτε στην πλάκα Λιτοχώρου σε διάφορα σημεία κυρίως μπροστά από το club shark στα 14 ή στα 32 μέτρα βάθος (συντεταγμένες δυστυχώς δεν έχω τώρα διότι το gps είναι στην βάρκα :this: )
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nanouk, Τηλέμαχος Μπέλλος
Time to create page: 0.327 seconds