gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

ΘΕΜΑ: Προτασεις για αγορα εγγλεζικου καλαμιου

Απ: Προτασεις για αγορα εγγλεζικου καλαμιου 12/10/2010 04:22{ultimatesocialbuttons} #150082

μετα θεωρω οτι το c.w ειναι πολυ μικρο αν ξεκινας τωρα το εγγλεζικο.θελει πιο εμπειρα χερια κι αν κανεις μια στραβοτιμονια τοτε θα τα δεις ολα :shok:
Aν και το cw φιλε Μπαμπη,δεν δινει ξεκαθαρη εικονα του αν ενα καλαμι ειναι σκληρο η μαλακο(αλλο το cw και αλλο το action)γιατι θεωρεις οτι ενα σκληρο καλαμι θα διορθωσει τη στραβοτιμονια;
Το μαλακο διορθωνει,οχι το σκληρο.
γιωργο μου καλημερα.εγω δε μιλησα για σκληρο ή μαλακο καλαμι εγω αναφερθηκα στο cw.ισως να μην μπορει να κανει ,αν χρειαστει,λιγο πιο βαρυ εγγλεζικο.επισης ο γιωργος απο ηρακλειο,θετει αλλο ενα βασικο θεμα για μενα,της παραβολικοτητας του καλαμιου.εχω δει ημιπαραβολικο καλαμι με μικρο cw να σπαει σε λαβρακι 1.500 kg.
ναστε καλα :give_rose:
Καλησπερα Μπαμπη.
ΟΚ για το cw ισως να μην καταλαβα καλα.

Το να σπασει ενα καλαμι εξαρταται απο πολλα.
Καταρχην σε ππολυ λιγα απο τα καλαμια που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα αναγραφεται- εστω και στον καταλογο της εταιρειας- το Line test.Εαν ενα καλαμι αντεχει μεχρι 2.5kg αντοχης πετονια και εσυ του βαλεις παραπανω και το ζορισεις ειναι πολυ λογικο να σπασει.Ακομα εαν 'γωνιασεις' το καλαμι,δηλ. εχεις το ψαρι απο κατω για παραδειγμα και κοντραρεις με το καλαμι φερνοντας το συστημα σε υποκειμενη γωνια(δεν μπορω να το περιγραψω ευκολα γραπτως)και ξεπερασεις την ελαστικοτητα της μυτης,παλι μπορει να σπασει.
Το καλαμι που θα συνδυαστει σωστα με τις αναλογες πετονιες,πολυ δυσκολα θα σε πουλησει.
Ολα αυτα ομως θα τα βρει καποιος μονο μεσα απο την ενασχοληση με το αθλημα,σπαταλωντας κοπο και χρονο(και χρημα δυστυχως...).Ο,τι και να πει ο καθενας μας[και αυτο ισχυει και για τον Νικο(@@νικος@@)],εαν δεν χασεις ψαρια δεν θα μαθεις ποτε τα εργαλεια σου.Καλες οι ζυγαριες και τα γραμμαρια στα φρενα,αλλα το τελικο αποτελεσμα κρινεται στη θαλασσα.
Προσωπικα με ημιπαραβολικα καλαμια(αλλη μια μεγαλη συζητηση για το ποια καλαμια ειναι ημιπαραβολικα,δραση κορυφης κλπ γιατι μετα απο καποιο σημειο ολα παραβολιαζουν,τα εχει πει ο Κολοβος σε αλλα τοπικ),εχω βγαλει και εχω δει να βγαινουν αξιοπρεπεστατα ψαρια,εως και τροπαια.
Αληθεια,ποσα καλαμια καθαροαιμης δρασης κορυφης υπαρχουν αυτη τη στιγμη στην αγορα;Μηπως μιλαμε-στην πλειοψηφια- για απλα ημιπαραβολικα που δεν ζοριζονται οσο θα μπορουσαν να ζοριστουν;
Φιλικα,Γιωργος
Δυο πραγματα ειναι απεραντα.Η βλακεια ορισμενων ανθρωπων και το συμπαν.Για το δευτερο δεν ειμαι σιγουρος..........Αλβερτος Αινσταιν.

Φωτια και τσεκουρι στα σπαρια...ΤΩΡΑ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Προτασεις για αγορα εγγλεζικου καλαμιου 12/10/2010 10:50{ultimatesocialbuttons} #150085

• Κυριακος (mask24)
  • ( Μέλος )
  • Κυριακος  (mask24)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Thank you received: 101
tubertini t match 4.50m 8-20c.w.Κατω απο 200,ημιπαραβολικο. Παρασκευας Γιωργος.Λαυριο

καλημερα, ευχαριστω. Εαν ειναι ευκολο καπου πιο κοντα σε εμενα?? (Μαρουσι) Τουμπερτινι ειναι αποδεκτη μαρκα οπως επισης και Τραμπουκο, μπορω να πεταχτω και μεχρι Νεα Φιλαδελφεια και Ζωγραφου.

Απ: Προτασεις για αγορα εγγλεζικου καλαμιου 12/10/2010 17:30{ultimatesocialbuttons} #150102

• Κυριακος (mask24)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
πειτε που μπορω να βρω τουμπερτινι ή τραμπουκο τελευταια μοντελα και τιμες π.χ. quarz, maya, energhia 2k κ.λ.π.

Απ: Προτασεις για αγορα εγγλεζικου καλαμιου 12/10/2010 17:38{ultimatesocialbuttons} #150104

• Μενιδιάτης
  • ( Μέλος )
  • Μενιδιάτης's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Thank you received: 638
Ελα, βρε Κυριάκο...
το tubertini quarz νομίζω είναι αυτό που πήρα στη Σάμο, για να αντικαταστήσω το άλλο που έσπασε. Μην μπλέξεις με δαύτο...
.
«Η μεγαλοσύνη των εθνών δε μετριέται με το στρέμμα,
με της καρδιάς το πύρωμα μετριέται και με αίμα».        Κ.ΠΑΛΑΜΑΣ
Βασίλης
Αθήνα & Σάμος

Απ: Προτασεις για αγορα εγγλεζικου καλαμιου 12/10/2010 17:53{ultimatesocialbuttons} #150109

• Κυριακος (mask24)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Προτεινεις κατι καλυτερο???? Σοβαρα το λεω δεν εχω συλλογη απο καλαμια για να ξερω. Τα καλαμια της τουμπερτινι απο το vidrax ειναι καλλα???Νομιζω ειναι τα evola 302,303 κ.λ.π. Ειναι καλλα αυτα τα καλαμια??? ξερεις κατι για αυτα??? Το genesis το χει ενας θειος μου και εχω δει οτι ειναι καλο (το χω ψαρεψει κιολας) αλλα ειναι τηλεσκοπικο και οπως ειπα και στον καφε δεν μου κανει

Προτεινετε-ε κατι plz.!!!!
Time to create page: 0.451 seconds