gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

• Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Μανα και παραμαλο για tubertni maya

Μανα και παραμαλο για tubertni maya 14/05/2010 21:08{ultimatesocialbuttons} #141475

• barbounis1(Γιωργος)
  • ( Μέλος )
  • barbounis1(Γιωργος)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 5
Αφου μου εχει φυγει μια περιουσια σε καλαμια,μηχανισμους,πετονιες κτλ και αφου εχω κανει εκατονταδες χιλιομετρων -ειδικα στην αγαπημενη μου Ευβοια-παντα με την τεχνικη του casting-surfcasting λογω πενιχροτατων αποτελεσματων-αναθεμα στις τρατες και τους δυναμιτες- ειπα να δοκιμασω την τυχη μου με την τεχνικη του match fishing υστερα απο παροτρηνση καλου φιλου ο οποιος παρεπιπτοντος εχει τρομερες επιτυχιες με το εγγλεζικο.Αγορασα στην Γερμανια το tubertini maya 3.90 4-15 c.w. και το  εκανα σετακι με εναν trabucco auris 1000.Το προβλημα μου ειναι παντα σε συναρτηση το μηκος και το cw του καλαμιου τι νουμερο μανας και παραμαλου να χρησιμοποιησω.Κυριοι τα φωτα σας.Ευχαριστω :give_rose: :give_rose:
Ανακαλυψτε την περιπετεια τησ σκεψης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Μανα και παραμαλο για tubertni maya 14/05/2010 23:02{ultimatesocialbuttons} #141483

• otakis (Τάκης Οικονόμου)
  • ( Επισκέπτης )
  • otakis (Τάκης Οικονόμου)'s Avatar

Γιώργο, καλόβρεχτα τα εργαλεία σου!

η ουσία του εγγλέζικου, όπως ίσως γνωρίζεις, είναι να αναζητήσεις αξιόλογα ψάρια ταιριάζοντας λεπτά κ ευαίσθητα εργαλεία.

μαθημένος από τις πετονιές του casting, ενδεχομένως οι διάμετροι .18mm κ .16mm να σε ξενίσουν κ να σε δυσκολέψουν στην αρχή, συνηθίζεις γρήγορα όμως, τόσο στις χαμηλές διαμέτρους, όσο κ στη γρήγορη κατασκευή της αρματωσιάς στα βράχια κ στο σκοτάδι.

γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με μάνα .20mm, παράμαλο αόρατο .18mm κ αγκιστράκια 10άρια-12άρια. εάν δεις ότι τα καταφέρνεις, μπορείς να κατέβεις σε διαμέτρους, αν κ νομίζω ότι για παράμαλο .18mm αόρατη αποτελεί τη χρυσή τομή.

δες σχετικά εδώ:

http://www.psarema.gr/forum/index.php/topic,514.0.html

http://www.psarema.gr/forum/index.php/topic,2369.0.html

http://www.psarema.gr/forum/index.php/topic,832.0.html

http://www.psarema.gr/forum/index.php/topic,9873.0.html

κ οπωσδήποτε εδώ:

http://psarevo.blogspot.com/

:give_rose:

Απ: Μανα και παραμαλο για tubertni maya 14/05/2010 23:49{ultimatesocialbuttons} #141486

Τάκη, συγνώμη που θα αλλάξω λίγο τις διαμέτρους, αλλά το καλάμι του αν κρίνω από τα τεχνηκά χαρακτηριστικά του, δεν είναι για 0,20 μάνα με 0,18 παράμαλλο γιατί είναι πιθανόν να το σπάσει σύντομα. Οι κατάλληλες διάμετροι πετονιάς είναι 0,16 - 0,17 για μάνα το πολύ και 0,14 παράμαλλο... :bye:
www.customrods.gr/

Η βλακεία μερικών ανθρώπων, είναι ανεκτίμητη... Για όλα τ' άλλα, υπάρχει η Mastercard!!!

Απ: Μανα και παραμαλο για tubertni maya 15/05/2010 00:02{ultimatesocialbuttons} #141487

• Κυριακος (mask24)
  • ( Μέλος )
  • Κυριακος  (mask24)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Thank you received: 101
Υποστηριζω και εγω αυτο που αναφερει ο κος Οικονομου οσον αφορα τα νουμερα που καλο ειναι να χρησιμοποιησει καποιος που τωρα ξεκινα το εγγλεζικο ψαρεμα και επισης αυτο που λεει ο Γιαννης για τα καταλληλα νουμερα συμφωνα με το καλαμι που διαθετει ο κος Γιωργος. Παρατηρω οτι το ευρος του καλαμιου του ειναι ενα κλικ ποιο κατω απο τα δικα μου (c.w. 5-20) και για αυτο και η μανα ειναι ενα νουμερο μικροτερη 0,17 και αντιστοιχως θα πρεπει να μπει παραμαλλο κατωτερο 0,12 για μενα (επουδενι για αρχαριο ομως)

Θα προτιμουσα να εχω στο καλαμι μου ομως γερη μανα 0,18-0,20 γιατι με αυτα που εχω παθει μεχρι τωρα πιστευω οτι ειναι καλυτερα και για αρχη αλλα και για μετα

Απ: Μανα και παραμαλο για tubertni maya 15/05/2010 03:28{ultimatesocialbuttons} #141490

• barbounis1(Γιωργος)
  • ( Μέλος )
  • barbounis1(Γιωργος)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 5
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.Η αποψη του Γιαννη χωρις να εχω βεβαια εμπειρια νομιζω με καλυπτει οσον αφορα την διαμετρο μανας-παραμαλου παντα με γνωμονα τον χαρακτηρα του καλαμιου που αν δεν κανω λαθος ειναι παραβολικο.Το βασικοτερο ειναι παντως οσο ζεις να μαθαινεις και οσο μπορεις να δοκιμαζεις καινουργια πραγματα παντα με  σκοπο την ευχαριστηση σε συναρτηση παντα με το αποτελεσμα.Τωρα αν εχετε και καμια προταση για πετονιες οσο αφορα και την μανα και για τα παραμαλα καμια αντιρηση.
Ανακαλυψτε την περιπετεια τησ σκεψης

Απ: Μανα και παραμαλο για tubertni maya 15/05/2010 10:42{ultimatesocialbuttons} #141493

• Κυριακος (mask24)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Απ: Εγγλέζικο. Οδηγός ψαρέματος για αρχάριους και μη
« Απάντηση #774 στις: 05 Απρίλιος 2010, 10:40:50 »

* Απάντηση με παράθεσηΠαράθεση

Το προβλημα σου ειναι οτι δημιουργουνται οι λεγομενες τουφες. Και για αγγλικο και για spinning πρεπει να προσεχουμε μερικα πραγματακια:

1)ο αερας παντα στην πλατη μας. Φυσαει δηλαδη απο την πλατη μας προς την θαλασσα.

2)το καλαμι πρεπει να εχει αρκετα δαχτυλιδια (ποιο καλαμι εχεις, ποσα δαχτυλιδια εχει αλλα και ποιο ειναι το action του?) Εαν προσπαθεις να πεταξεις πχ. φελο 4+1 και το καλαμι εχει action 10-30 τοτε φυσικα θα εχεις τουφες. Πρεπει να πεταμε παντα πολυ κοντα στο κατω οριο ευρους του action του καλαμιου η μεσα στα ορια, ας ειναι αρκετα λεπτη η μαμα.

3) καλος μηχανισμος. Δεν μπορουμε να ψαρεψουμε με μηχανισμο αμφιβολου ποιοτητος και που δεν εχει τα απαιτουμενα ρουλεμαν αλλα και κανονικο ρολερ. Αντιθετα μηδενιζουμε το φαινομενο εαν χρησιμοποιουμε καταξιωμενο μηχανισμο αλλα οχι απαραιτητα ακριβο οπου ομως ΔΕΝ εχει κανονικο αλλα κωνικο ρολερ (ρολερ ειναι το σιδερακι που τυλιγει την ποετονια στην μπομπινα. Αυτο καλο ειναι να μην ειναι ισιο αλλα κωνικο.- αντιστρεβλωτικο δηλαδη-εαν θες φωτο πες μου)

4)ενα τελευταιο ειναι οτι πρεπει να τυλιγεις την πετονια στη μπομπινα κρατωντας το καρουλι της πετονιας οχι φατσα προς τα δαχτυλιδια του καλαμιου αλλα απο το πλαι (επουδενι δεν πεταμε το καρουλι σε κουβα με νερο) με τροπο που να ξετυλιγεται στριφογυριζοντας το καρουλι, και με μια πετσετα κραταμε κοντρα και τεντωμενη την πετονια πανω στο κορμο του καλαμιου ετσι ωστε να μπει δυσκολα στην μπομπινα στρωτα και σωστα. Με αυτο τον τροπο θα παρει και αλλη μανα απο το αναγραφομενο (αντε 30-40 μετρα παραπανω -και πολυ λεω)

ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΦΩΤΟ ΖΗΤΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Αλλη πετονια για μανα? Εγγλεζικο δεν ξερω και πολλες γιατι δεν αλλαζω συχνα μανα οπως στο σπινινγκ, αλλα θα πω ποιες ξερω:

trabucco T- Force 0.185 εχει αντοχη περισσοτερη απο το αναγραφομενο περιπου 5,45 kg αν θυμαμαι καλλα ΑΛΛΑ ειναι πιο χοντρη απο 0,185 στη πραγματικοτητα.

Remixon Platinum κιτρινη φλουο: 0,18 αντοχη 4,57 κιλα περιπου παλι δεν θυμαμαι. Εχει πολυ καλη υφη και ειναι μαλακια μανα, μοναδικο της μειονεκτημα που με εχει εκνευρισει ειναι οτι ειναι η μοναδικη που μου εβγαλε και εμενα τουφα (εχασα και 3 φελους στο συγκεκριμενο ψαρεμα και απο σκαλωματα-αστα)

Duel 0.18 γαλαζιο: αυτη που εχω τωρα, δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα εως τωρα.

dragon maxima match & Feeder: την ειχα και την εχω σε 0,16 σε μαυρο χρωμα και την εχω χρηγσιμοποιησει μονο μια φορα (αγωνας Κορινθου) και δεν μαρεσει και πολυ γιατι εχει ψιλοπαρει νερο παρολο που την πλενω μετα απο καθε ψαρεμα.

tubertini tatanka river 0.18 : εχει λιγες αντοχες αλλα εχει πολλα μετρα στο καρουλι (350 μετρα) την εχω εναλλακτικα μολις σταματησω να χρησιμοοποιω την duel αυτη θα βαλω. ΔΕν ξερω να σου πω περισσοτερα για αυτην μεχρι τωρα

τωρα εχω περασει την τουμπερτινι. Τη εχω ψαρεψει μια φορα χωρις να με εχι ενθουσιασει σε κατι

Απ: Μανα και παραμαλο για tubertni maya 15/05/2010 11:18{ultimatesocialbuttons} #141494

• thanasislavrio
  • ( Επισκέπτης )
  • thanasislavrio's Avatar
Ποια απ'ολες?Εγω χρησιμοποιω τη βυθιζομενη navy blu και δεν με εχει προδωσει ποτε.Βεβαια η παργματικη της διατομη ειναι λιγο μεγαλυτερη απ'την ονομαστικη.

Απ: Μανα και παραμαλο για tubertni maya 15/05/2010 13:48{ultimatesocialbuttons} #141495

• Κυριακος (mask24)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
ειναι μαυρου χρψωματος και βυθιζομενη δεν θυμαμαι το καρουλι το ονομα της-εαν θελεις να το κοιταξω
  • Σελίδα:
  • 1
Time to create page: 0.481 seconds