gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

• Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Φελλος στο απικο...

Φελλος στο απικο... 25/01/2005 23:22{ultimatesocialbuttons} #167560

• Pantera
  • ( Επισκέπτης )
  • Pantera's Avatar
Ο φελλος στο απικο πολλες φορες θα παιξει πολυ μεγαλο ρολο στην επιτυχια η την αποτυχια μας.
Απειρα τα χρωματα,τα σχηματα, το μεγεθος αλλα και το βαρος που μπορουν να δεκτουν...
Αναλογα με το ειδος του ψαριου αλλα και απο το μεγεθος θα εξαρτηθει και το ειδος που θα χρησιμοποιησουμε... Προσωπικα χρησιμοποιω τους εγγλεζικους (λεπτος-μακροστενος-ξυλινος) παρολο οτι ειναι σχετικα πιο ακριβοι απο τους συνιθισμενους για το λογο οτι τους βρισκω πιο ευαισθητους στο τσιμπημα δυστροπων ψαριων που χρειαζοντε αμεσοτοτητα στο καρφωμα αλλα και σε περιπτωσεις οπου τα ψαρια μπορει να μην καταπινουν το δολωμα (πχ. ψαρεμα με σαλαγγια).
Το χρωμα πρεπει να ειναι εντονο για να ειναι ευδιακριτο αλλα μην ξεχνατε οτι πολλες φορες θα χασετε ψαρια για αυτο το λογο.Καλοι ειναι οι διχρωμοι φελλοι αλλα κατ'εμενα πιο καλοι ειναι οι μαυροι με πορτοκαλι η κιτρινο φωσφρορο μπαστουνακι αν και παρατηρησα οτι ειναι λιγο κουραστηκοι για τα ματια και ενας απειρος ψαρας δυσκολευετε λιγο να ξεχωρισει τα μικρα τσιμπηματα...
Το βαρος που γραφει ενας φελλος δεν ειναι το βαρος του αλλα το βαρος που χρειαζετε για να ειναι σε ορθη γωνεια με τη επιφανεια του νερου χωρις ομως να ειναι πολυ βυθισμενος σε αυτη η να γερνει...Υπολογιζουμε το βαρος αυτο με τον εξης τροπο- φελλος 3γρ= σημαινει οτι τα παραμαλλα με το βαρος και το δολωμα πρεπει να κανουν 3 γρ αν και εγω προσωπικα αφηνω παντα 0.2γρ διαφορα.( δολωμα με δολωμα διαφερει σε βαρος)
Ποιο ομως ειναι το καταλληλο βαρος για το φελλο?
Αυτο εξαρτατε αποκλειστηκα απο εμας.Αν θελουμε να ριχνουμε πιο μακρια βαζουμε πιο μεγαλους φελλους οπως και αν θελουμε το δολωμα να βυθιζετε οσο το δυνατο πιο γρηγορα.Για ενα φιλο που τωρα αρχιζει αυτο το ειδος ψαρεματος θα συνιστουσα ενα φελλο γυρω στα 2-2.5γρ και μεγεθος 15-18εκ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φελλος στο απικο... 14/04/2005 12:03{ultimatesocialbuttons} #171202

• paschal_s
  • ( Επισκέπτης )
  • paschal_s's Avatar
Φίλε μου καλά αυτά που γράφεις αλλά έχω μια ένσταση. Πρόσφατα δοκίμασα μερικούς φελλούς (της LINEA EFFE των 6g συγκεκριμένα) και διαπίστωσα τα εξής: Οι φελλοί που δίνει η ίδια η LINEA EFFE μαζί με παράμαλλο, μολύβια κλπ (έτοιμο δλδ) έχουνε πάνω μολυβάκια ίσα με το μισό του φελλού. Π.Χ. σε έναν φελλό 3g είχε πάνω μολυβάκια 1.5g περίπου. Την προηγούμενη εβδομάδα μάλιστα που ψάρεψα όταν δοκίμασα να βάλω στην αρματωσιά μου σε φελλό 6g βάρος πάνω από 3g για μακρυνότερες ρίψεις, ο φελλός δεν στεκότανε καλά. Μιλάμε για κλασσικό φελλό με το κρικάκι δίπλα. Βέβαια εμένα μου αρέσει προεξέχει το πάνω στέλεχος (μπαστουνάκι) του φελλού και λίίίίγο από ττην κορυφή του κενρικού στελέχους. Ίσως για κάποιον που θέλει να φαίνεται μόνο η κορυφή από το πάνω στέλεχος να πρέπει να βάλει παραπάνω g κοντά δλδ σε αυτά που αναγράφει ο φελλός.
Περιμένω τα σχόλιά σου φίλε μου.
Και μια ερώτηση τώρα: όταν θέλω να ψαρέψω σε βάθος μεγαλύτερο από την απόσταση φελλόυ-αγγιστριού τι κάνω?
Για να είμαι πιο συγκεκριμένος: έχω ένα καλάμι 3.60 και επειδή μου αρέσει να ψαρεύω με σταθερά τοποθετημένο φελλό ριχνω το πολύ έως 4m βάθος αφού τόσο μου επιτρέπει η αρματωσιά μου. Σε μεγαλύτερα βάθη τί γίνεται?

Φιλικά Πάσχάλης

Φελλος στο απικο... 14/04/2005 17:10{ultimatesocialbuttons} #171218

• Pantera
  • ( Επισκέπτης )
  • Pantera's Avatar
Φιλε μου αυτο ειναι πολυ ευκολο.Χρησιμοποια συρομενο φελλο με στοπερ ετσι μπορεις να ψαρεψεις σε μεγαλα βαθη.Οσο για το αλλο που μου ειπες για τους φελλους πρωτη φορα το ακουω.Μεχρι τωρα ποτε δεν ξανακουσα για παρομοια περιπτωση.Δωσε μου λιγο χρονο να το ψαξω και θα σου πω αλλη φαση τι βρηκα...

Φελλος στο απικο... 01/09/2005 06:02{ultimatesocialbuttons} #176572

• Gliko_Dakri
  • ( Επισκέπτης )
  • Gliko_Dakri's Avatar
καλημέρα σε όλους,....
εγώ για τον φελλό του απίκο μου έμαθα κάποια τεχνική από κάποιους σε μεγάλη ηληκία και έμπειρους ψαράδες......
πέρνω τους φελλούς των κρασιών (όλοι ξέρετε τους κυλινδρικούς φελλούς των κρασιών)...και με μία λεπίδα ξυρίσματος από αυτή που χρησιμοποιούσαν παλιά για το ξύρισμα....και προσεκτικά... δίνω στον κυλινδρικό φελλό ένα σφαιρικό σχήμα....όσο μέγεθος θέλω διαφορετικού βάρους...και στην συνέχεια πάνω στον σφαιρικό φελλό κάνω με την λεπίδα ένα μικρούλι αυλάκι σχήματος V ...όπου η μισινέζα μας θα κάνει ένα ή δύο κύκλους πάνω στον φελλό και θα στερεωθέι περνώντας από το V μία καρφίτσα....
έτσι ανάλογα με το βάθος της θάλασσας που θα είναι ο τόπος ψαρέματος σου θα βγάζεις την καρφίτσα από τον φελλό.....θα ρυθμίζεις το ύψος του φελλού σου πάνω στο καλάμι...και μετά θα ξανα-τοποθετάς πίσω στον φελλό την καρφίτσα..

είναι μία ανέξοδη μέθοδος.....πολύ απλή...μόνο θέλει προσοχή που θα δίνεις το σφαιρικό σχήμα στον κυλινδρικό φελλό του κρασιού...
....και από ότι ξέρετε όλοι ο φελλός τους κρασσιού είναι χρώματος καφέ (περίπου σαν το χρώμα του ξύλου)....άρα δεν ενοχλάει καθόλου τα ψάρια :wink:

'Ελπις
8)
  • Σελίδα:
  • 1
Time to create page: 0.398 seconds