gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

• Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ

Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ 09/08/2005 02:35{ultimatesocialbuttons} #175846

• nzon
  • ( Επισκέπτης )
  • nzon's Avatar
Νικο, θα δωσω την βαρκα, μου λεει ο Μπαρμπα Σπυρος, πριν 3 χρονια.
Μπαρμπα Σπυρο, μολις δωσεις την βαρκα, πεσμου να σου παραγγειλω τα παξιμαδακια, του απανταω. :lol: :lol:
Ηταν τοτε 80 χρονων.
Τελικα, δεν την πουλησε και πηγαινει απο Μαρτη μεχρι Οκτωβρη, καθε πρωι απο το χαραμα εως τις 8.30 και το απογευμα απο τις 5.30 εως οτου νυχτωσει, για ψαρεμα.
Μυθικο προσωπο, για τους ψαραδες της περιοχης, ο καλυτερος γνωστης της περιοχης του κολπου της Επιδαυρου εως το Αγκιστρι και τα Διαπορια.
Πριν χρονια, σφηκα, δεν ελεγε τους τοπους ποτε, ουτε τον τροπο που ψαρευε και οταν τον πλησιαζαν στην Θαλασσα εφευγε μακρυα.
Κρατουσε τα μυστικα του, επτασφραγιστα. :wink:
Εγω, δεν εχω παραπονο, οποτε και οτι τον ρωτησα, μου το ειπε. :!:
Μοναχικος στο ψαρεμα, θαλασσολυκος πραγματικος, δεν φοβαται την θαλασσα αλλα την σεβεται.
Ποτε δεν χρησιμοποιησε παρανομη μεθοδο, και παντα ψαρευε με μπετονιες, συρτη αφρου, συρτη βυθου (χωρις βυθομετρο κτλ),καθετη, ζογκα, λαμπα κτλ.
Τα εχει με τις τρατες, τις ανεμοτρατες τους μπομπαδορους και ξσπαει πολλες φορες <εγω, λεει, τελειωσα εσεις κοιταξτε τι θα κανετε>.
Επαγγελματιας ψαρας, χωρις παραγωγικα εργαλεια :!: :!: ακουραστος, δουλευταρας αλλα στην θαλασσα, δεν ξερω τι θα εκανε, αν ηταν αναγκασμενος να δουλευε στα περιβολια :lol: :lol:
Η θαλασσα ειναι η ζωη του, ζει με αυτην και για αυτη και πιστευω, οτι του δινει χρονια, ζωη.
Τον χειμωνα, που εχει την βαρκα εξω, ψαρευει με πεταχταρι η κανει spinning για λαβρακια, παλιοτερα ψαρευε και με πεζοβολο και τον εβλεπες να γυριζει πρωι-πρωι με τον πεζοβολο στο χερι. :lol: :lol:
Μου εχει κανει δωρο, εναν πεζοβολο, και μου εμαθε να τον πεταω, δεν τον χρησιμοποιω, εχω παρει αλλον, τον κραταω ενθυμιο.
Καθεται, εξω απο το σπιτι του, 5 μετρα απο την θαλασσα, και την θαυμαζει,
και σου λεει τι ψαρια παιζουν στον αφρο και τι μεγεθος εχουν. :!: :!:
Τον εχω δασκαλο, και πολλα απο αυτα που ξερω τα εχω μαθει απο τον Μπαρμπα Σπυρο.
Μου υποσχεθηκε, τον χειμωνα, να μου λεει, τεχνικες και ιστοριες απο τα 60 χρονια που ψαρευει. :lol: :lol:
Αυτα για αρχη γιατι θα εχουμε και συνεχειες.........

Φιλικα
Νικος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ 09/08/2005 03:07{ultimatesocialbuttons} #175849

• binkor
  • ( Επισκέπτης )
  • binkor's Avatar
Τυχερος εισαι που εχεις τετοιο δασκαλο!!!
Ας ειναι παραδειγμα οχι μονο για την επιμονη του και το σεβασμο προς την θαλασσα αλλα και με τον τροπο που ψαρευει, ισως πρεπει να διδαχθουμε και να κρατησουμε πολλα απο αυτη την ιστορια ή μαλλον απο τη σταση ζωης του Μπαρμπα Σπυρου.
Αλλα να μας μεταφερεις Νικο και τις εμπειρειες του και τις τεχνικες του απο τα 60 :!: :!: :!: χρονια ψαρεματος. Μην εισαι σφηκα :lol: :lol: .
Ειμαστε ολο αυτια.!!!!

Με εκτιμηση
Γιαννης

Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ 09/08/2005 13:49{ultimatesocialbuttons} #175859

• stamatis_t
  • ( Επισκέπτης )
  • stamatis_t's Avatar
Θα ήταν ευχής έργο Νίκο, να είχαμε την τύχη περνάγαμε όλοι μας 1-2 ώρες από την ψαραυτική μας ζωής δίπλα σε έναν τέτοιο άνθρωπο.

Θα ήταν ευχής έργο να γνώριζαν έναν τέτοιο άνθρωπο όλοι αυτοί οι μαλ#$@ με τις ψαροτροφές ή τους δυναμίτες, ή αυτοί που το ψάρι των 30γραμμαρίων το θεωρούν τρόπαιο. Πόσο πολύ θα ντρέπονταν. Πόσο καλύτερα θα ήταν πολλά πράγματα.

Και μόνο στη σκέψη ότι 60 χρόνια κάνει το χόμπυ του με σεβασμό και αγάπη μου προκαλέι περίεργα συναισθήματα.

Θα περιμένω με ενδιαφέρον τα πόστ σου Νίκο... :)

Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ 09/08/2005 14:01{ultimatesocialbuttons} #175860

• nzon
  • ( Επισκέπτης )
  • nzon's Avatar
O stamatis_t εγραψε
Και μόνο στη σκέψη ότι 60 χρόνια κάνει το χόμπυ του με σεβασμό και αγάπη μου προκαλέι περίεργα συναισθήματα.

Σταματη,
δεν κανει το χομπυ του, επαγγελμα εκανε και ζουσε απο αυτην, για αυτο και του αξιζει μεγαλυτερος σεβασμος :?: :?:

Φιλικα
Νικος

Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ 09/08/2005 15:48{ultimatesocialbuttons} #175862

• stamatis_t
  • ( Επισκέπτης )
  • stamatis_t's Avatar
nzon έγραψε:
O stamatis_t εγραψε

Σταματη,
δεν κανει το χομπυ του, επαγγελμα εκανε και ζουσε απο αυτην, για αυτο και του αξιζει μεγαλυτερος σεβασμος :?: :?:

Φιλικα
Νικος

Ενας λόγος παραπάνω τότε, όπως πολύ σωστά λές.

Γιατί σήμερα οι "επαγγελματίες" του χώρου μόνο θυμό και αγανάκτιση μπορούν να προκαλέσουν και όχι σεβασμό και θαυμασμό όπως ο μπαρμπα-Σπύρος.

Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ 11/08/2005 13:13{ultimatesocialbuttons} #175899

• nzon
  • ( Επισκέπτης )
  • nzon's Avatar
Ψαρευουμε συρτη για αφροψαρα, με τον Μπαρμπα Σπυρο,σε διαφορετικες βαρκες.
Τοσα χρονια, δεν τον εχω δει ποτε, με αλλον στην βαρκα παρεα, παντα μονος. :lol:
Μονο μερικες φορες το καλοκαιρι, παιρνει μαζι μια ανηψια του που ερχεται διακοπες. ( δεν θα του παρη τα μυστικα ) :wink:
Ειναι τελος Σεπτεμβρη, και μου λεει, Νικο, μεγαλωσαν τα ψαρια να βαλης χοντρα παραμαλα.
Εγω βαρεθηκα δεν τον ακουσα. :evil:
Την επομενη μερα, ψαρευω με 10 παραμαλα και απο πισω το ψαρακι.
Καποια στιγμη, σταματαει η μπετονια σαν να επιασα βραχο μεσοπελαγα, αφηνω την μπετονια, γυριζω την βαρκα και πηγαινω προς την αρματωσια μαζευοντας την. :wink:
Οταν παιρνω το βαρος ειναι ελαφρια αλλα κατι χτυπαει.
Εχει μεινει ενα παραμαλο, με μια παλαμιδα 1 κιλο, τα αλλα εχουν κοπει. :evil: :evil:
Δεν τον ακουσα και την επαθα. :oops: :lol: :lol:
Απ τοτε, εμαθα να προσεχω, τα μεγεθη και εχω παντα μαζι μου και χοντρες αρματωσιες. :lol: :lol:

Φιλικα
Νικος

Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ 16/09/2005 17:37{ultimatesocialbuttons} #177458

• nzon
  • ( Επισκέπτης )
  • nzon's Avatar
Πριν λιγες μερες, ο μπαρμπα Σπυρος μου χαρισε τα καλουπια που εκανε τις ζογκες και τα μολυβια του.
Ειναι απο ειδικη πετρα σκαλισμενα στο χερι, εργα τεχνης μοναδικα, καθως και ενα κομματι πετρα για να σκαλισω και εγω.
Τα καλουπια αυτα, εχουν πανω τους ολο το μερακι, την εμπειρια του, καθως και την αγαπη του για το ψαρεμα.
Χαρηκα γιατι διαλεξε εμενα να τα δωση, ενω του τα ζητουσαν και αλλοι.
Ολα αυτα τα καλουπια θα τα χρησιμοποιησω μια φορα και μετα θα κανω αλλα καλουπια απο σιδηροστοκο για αναπαραγωγη, γιατι δεν θελω να καταστραφουν.
Αυτα θα τα φυλαξω, σε ειδικη βιτρινουλα σπιτι μου.
Περιμενω τον Ηλια (elper), για φωτο, για να γινη αρθρο στο τοπικ για την κατασκευη Βαριδιων, καθως και για την κατασκευη καλουπιων απο σιδηροστοκο, ελπιζω να ερθη συντομα :lol: .

Μπαρμπα Σπυρο
Ευχαριστω

Φιλικα
Νικος

Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ 16/09/2005 18:23{ultimatesocialbuttons} #177466

• COSTASANDROS
  • ( Επισκέπτης )
  • COSTASANDROS's Avatar
nzon έγραψε:
Τοσα χρονια, δεν τον εχω δει ποτε, με αλλον στην βαρκα παρεα, παντα μονος. :lol:
Μονο μερικες φορες το καλοκαιρι, παιρνει μαζι μια ανηψια του που ερχεται διακοπες. ( δεν θα του παρη τα μυστικα ) :wink:

Νικο ψαρευει μονος για να μην του παρη κανεις τα
μυστικα η ψαρευει μονος διοτι θελει να ψαρεψει και
οχι να χαζολογησει με καθε βλακα και ασχετο
που θα επιθυμουσε να ειναι μαζι του στην βαρκα?

Εχει διαφορα δεν νομιζεις?

Αλλο ειναι το ψαρεμα και αλλο ειναι το καφενειο...... :D

Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ 16/09/2005 18:55{ultimatesocialbuttons} #177467

• elper
  • ( Επισκέπτης )
  • elper's Avatar
COSTASANDROS έγραψε:
nzon έγραψε:

Δηλαδή Κώστα ερχεται η ο ανηψιός σου και σου λέει:
Θείε θέλω να ψαρέψω μαζί σου.
Τι θα του πεις??
Είσαι βλάκας και ασχετος και δεν ψαρεύω μαζί σου??

Συγγνώμη αλλα δεν μπορώ συμμεριστώ αυτή την λογική. Είμαστε ερεσιτέχνες αι αγαπάμε αυτό που κάνουμε. Αγαπάμε και τους άλλους ερασιτέχνες και το κυριώτερο τους σεβόμαστε.
Συμφωνώ όσον αφορά την μυστικότητα των ψαρότοπων. Αλλά το θέμα δεν ειναι αν ειναι ο βλακας ή ασχετος ο άλλος. Λίγος σεβασμός.

Μπαρμπα ΣΠΥΡΟΣ 16/09/2005 18:58{ultimatesocialbuttons} #177468

• COSTASANDROS
  • ( Επισκέπτης )
  • COSTASANDROS's Avatar
elper έγραψε:
COSTASANDROS έγραψε:
nzon έγραψε:

Δηλαδή Κώστα ερχεται η ο ανηψιός σου και σου λέει:
Θείε θέλω να ψαρέψω μαζί σου.
Τι θα του πεις??
Είσαι βλάκας και ασχετος και δεν ψαρεύω μαζί σου??

Συγγνώμη αλλα δεν μπορώ συμμεριστώ αυτή την λογική. Είμαστε ερεσιτέχνες αι αγαπάμε αυτό που κάνουμε. Αγαπάμε και τους άλλους ερασιτέχνες και το κυριώτερο τους σεβόμαστε.
Συμφωνώ όσον αφορά την μυστικότητα των ψαρότοπων. Αλλά το θέμα δεν ειναι αν ειναι ο βλακας ή ασχετος ο άλλος. Λίγος σεβασμός.

Ηλια να μην φυτρωνεις εκει που δεν σε σπερνουν.

Εκανα μια ερωτηση στον Νικο.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.503 seconds