gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ

ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ 03/11/2004 05:06{ultimatesocialbuttons} #164873

• Sinagridas
  • ( Επισκέπτης )
  • Sinagridas's Avatar
Καλησπερα σε ολους τους συναδελφους-τρελαμενους με το ψαρεμα!
αφορμη για το νεο topic ειναι η δυσκολια ευρεσης αλιευτικων χαρτων της Ελλαδας με λεπτομερειες για τη συσταση των βυθων ανα περιοχη,το βαθος κτλ.
αυτοι οι χαρτες υπαρχουν μονο που απ'οτι διαπιστωσα ειναι δυσκολο να τους βρεις-εκτος αν δεν εψαξα οσο επρεπε!τουλαχιστον το Υ.Ε.Ν που ειναι κ αρμοδιο δεν εχει κατι σχετικο στο site του-για τα λιμεναρχεια δε ξερω...
ανοιγω λοιπον αυτο το θεμα μιας κ δεν υπαρχει σχετικο στο site κ το θεωρω ιδιαιτερα χρησιμο αφου τετοιοι χαρτες περιλαμβανουν εκτος των αλλων κ τοποθεσιες-στιγματα για ξερες,μπαγκους κτλ,καθως και αναλυτικες πληροφοριες για τη συσταση-μορφολογια του βυθου σε παρακτιες περιοχες (τραγανες,τροκαδες κτλ).
αν ενδιαφερεστε, ας συλλεξουμε εδω σχετικες πληροφοριες για το που μπορουμε να τους βρουμε (για καθε περιοχη που μας ενδιαφερει-εγω πχ ενδιαφερομαι για κορινθιακο,περιοχη κιατου/ξυλοκαστρου) κ αν υπαρχει δυνατοτητα να επισυναψουμε κομματια αυτων ανα περιοχη σ'αυτη τη θεση.

φιλικα,Αργυρης.[/b]
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ 03/11/2004 11:44{ultimatesocialbuttons} #164875

• fisherman
  • ( Επισκέπτης )
  • fisherman's Avatar
Καλημέρα.
Δυστηχώς τέτοιο χάρτες υπάρχουν αλλά είναι απλά αναξιόπιστοι μιας και χαρτογραφήθηκαν απο τους Αγγλους το 1950 !!! :lol: .
Οσο για τη δημοσιευση τους στο psarema.gr λυπάμε αλλα λογο copyright δεν γίνετε...... :cry:

ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ 03/11/2004 11:44{ultimatesocialbuttons} #164876

• elper
  • ( Επισκέπτης )
  • elper's Avatar
1. Δεν έχει νόημα να πηγαίνεις με χάρτη στο ψάρεμα ακτής για τον απλό λόγο ότι θα σου έδειχνε την ακτογραμμή να κυμαίνεται στα ίδια βάθη.
2. Aν επιμένεις πάντως, πουλάει χάρτες το υπουργείο.
3. Aν επιμένεις να μάθεις πάγκους με τεχνητά μέσα κυκλοφορεί στο εμπόριο βυθόμετρο ακτής.
4. Πίστεψε με, τίποτα από όλα αυτά δεν σου χρειάζεται. H ακτή είναι περίεργη. Tο ότι θα δείς ψάρια δεν σημαίνει ότι τρώνε. Tο ότι δεν θα δεις ψάρια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. ¶ρα σου μένουν οι υποθέσεις. Oι σωτές υποθέσεις θα σου αύξήσουν την τύχη σου. Δες τον τόπο σου από ψιλά να μην έχει μαυρίλες (φύκια) και δοκίμασε τον. Πάρε μια μασκούλα το καλοκαίρι και ψάξε για σημεία που έχουν κινητικότητα τα μικρόψαρα. Ψάξε τι τρώνε τα ψάρια, κοίταξε το κομάτι του βυθού που θα βρεις αύθονο το φαγητό τους κλπ. Παρατήρηση. Aυτή θα σε οδηγήσει στην επιτυχία. Για αρχή ξεκίνησε από τους κάβους ή λιμανάκια και σημάδευε τις μπούκες κόλπων. Bοηθάνε αυτά τα μέρη έναν αρχάριο. Mετά πας και στις παραλίες.

ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ 03/11/2004 11:47{ultimatesocialbuttons} #164877

• fisherman
  • ( Επισκέπτης )
  • fisherman's Avatar
:D :D Μαζί με τον elper τα γράφαμε... :D :D
Ή μάσκα το καλοκαίρι και η παρατήρηση απο ψηλά είναι ο καλύτερος σύμβουλος... :wink:

ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ 03/11/2004 12:45{ultimatesocialbuttons} #164879

• coyotte
  • ( Επισκέπτης )
  • coyotte's Avatar
Στην Υδρογραφική Υπηρεσία θα βρεις όλους τους αναλυτικούς ναυτικούς χάρτες, εξαιρουμένων δυο-τριών περιοχών (ανάμεσα στις τελευταίες είναι και αυτή που μ' ενδιαφέρει, η Μάνη). Λεπτομέρειες δες στο www.hnhs.gr/gr/products.htm
Ο Κορινθιακός που -αν κατάλαβα καλά- ζητάς υπάρχει αναλυτικός. Η τιμή τους, την τελευταία φορά που πέρασα από εκεί, κυμαίνεται από 15 ως 30 ευρώ.
Για τους χάρτες τώρα:
Η μορφολογία που αναφέρεις δεν υπάρχει. Θα βρεις μόνο τα βάθη και τις ξέρες (πάγκους). Εάν η περιοχή που σε απασχολεί είναι κοντά σε λιμάνι ή σε πολυσύχναστο μέρος (π.χ. δίαυλο πλοίων κλπ.) τότε ο χάρτης είναι αρκετά ακριβής. Αν όμως ψάχνεις σε περιοχή εκτός γραμμής πλοίων και ιδιαίτερα στα μεγάλα βάθη, τότε θα χάσεις την ...μπάλα.
Ακούστε πώς έχει γίνει η χαρτογράφηση των θαλασσών μας:
Σαν βάση πήραμε τους χάρτες του Αγγλικού Ναυαρχείου, οι οποίοι είναι παλιοί, φτιαγμένοι με στοιχεία παλιών μηχανημάτων και ως εκ τούτου είναι πολλές φορές ανακριβείς.
Στην πορεία εμπλουτίσαμε τους χάρτες με στοιχεία που έδωσε το πολεμικό ναυτικό, τα εμπορικά πλοία και ιδιαίτερα ...οι ψαράδες. Μιλούσα πέρσι μ' έναν φίλο μου, ψαροκαπετάνιο σε ανεμότρατα. Μου είπε ότι όταν έπεφταν με τα δίχτυα σε κάποια ξέρα που δεν αναγραφόταν στο χάρτη, έστελναν σήμα στην υπηρεσία. Τι γινόταν όμως; Πρώτο, πολλοί απ' τους καπεταναίους δεν ήξεραν (!) ή δε φρόντιζαν να βγάλουν ακριβές στίγμα, με αποτέλεσμα τα στοιχεία που έστελναν να είναι λανθασμένα (βλέπετε τα GPS προϊόντα μιας δεκαετίας). Δεύτερο, σιγά να μην έκαναν κράττει το καΐκι μέχρι να πάρουν το στίγμα, με αποτέλεσμα η ξέρα να σημειώνεται με απόκλιση αρκετών μέτρων, ανάλογα με την ταχύτητα του καϊκιού και του καπετάνιου. Τρίτο, απέφευγαν να στείλουν σήμα αν η είχαν πάρει πολλά ψάρια!
Η προσωπική μου εμπειρία δικαιώνει τα λεγόμενα του φίλου μου.
Τις περισσότερες ξέρες τις νοτιοδυτικής Πελοποννήσου, αν ακολουθήσεις το χάρτη θα τις βρεις μόνο από τύχη. Το ίδιο ισχύει για πολλές ξέρες στην πριοχή των Κυθήρων. Το ίδιο και για πολλούς πάγκους στη βάθη του Ν. Αιγαίου. Η μόνη περιοχή που αναφέρεται με πάση ακρίβεια, όσο τουλάχιστον έχω μπορέσει εγώ να τσεκάρω, είναι ο Σαρωνικός...
Τέλος, αν σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις το χάρτη για ψάρεμα απ' τη στεριά, δε θα σε βοηθήσει σε τίποτα. Η παρατήρηση με το μάτι είναι πολύ πιο εύκολη και αποτελεσματική.

ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ 03/11/2004 17:49{ultimatesocialbuttons} #164892

• Sinagridas
  • ( Επισκέπτης )
  • Sinagridas's Avatar
μμμ!τζιφος οι χαρτες λοιπον!παλι καλα που βουταω το καλοκαιρι κ μπορω να δω με τη μασκουλα μου τι παιζει απο κατω!
αυτο παντως που με προετρεψε να ψαξω για τετοιους χαρτες ειναι καποια βιβλια για το ψαρεμα (πχ του Πανου Φαλαρα) τα οποια ειχαν τμηματα απο τετοιους χαρτες,οι οποιοι ηταν κ πολυ ακριβεις!ανεφεραν δηλαδη την ακριβη συσταση του βυθου με συμβολα κοντα στην ακτη κ τις ζωνες βαθους απο πολυ λιγα μετρα μεχρι...ετσι ηξερες αν ριχνεις σε τραγανα,τροκαδα,αμμουδα κτλ.το θεωρησα χρησιμο αρχικα...
ωστοσο θα συμφωνησω πως ο καλυτερος τροπος ειναι δια γυμνου οφθαλμου,απλα πολλες φορες-ιδιαιτερα το χειμωνα-αυτο ειναι αρκετα δυσκολο.ετσι σκεφτηκα τους χαρτες!
να αναφερω επισης πως στο τευχος Φεβρουαριου 2003 του περιοδικου ΨΑΡΕΜΑ υπαρχει ενα καλο αρθρο περι s.custing το οποιο εξηγει τα περι διατροφικων ζωνων που δημιουργουν τα ρευματα κ τα κυματα,περιγραφοντας πως μπορουμε να τα 'διαβαζουμε' ολ'αυτα απ'τη στερια ωστε να κανουμε βολη στο καταλληλο σημειο.η αληθεια ειναι οτι με ψιλομπερδεψε...μπορει καποιος να αναφερει τα βασικα για το πως διαβαζουμε τη θαλασα απ'εξω-πως καταλαβαινουμε το ρευμα κ τα σημεια που πρεπει να στοχευουμε αντικαθιστωντας τους αλιευτικους χαρτες;
(αν υπαρχει σε καποιο topic που δεν ειδα ας μου πειτε να δω εκει)

ευχαριστω παντως ολους σας για το ενδιαφερον κ θα κοιταξω κ στο site που ανεφερε ο φιλος coyotte.

φιλικα,Αργυρης.

ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ 03/11/2004 18:00{ultimatesocialbuttons} #164893

• fisherman
  • ( Επισκέπτης )
  • fisherman's Avatar
Οι χάρτες που γράφετε δεν είναι αυτοί που λέω.
Οι χάρτες αυτοί είναι οι απλοί ναυτικοί χάρτες με τα ισοβαθή και διάφορα ναυτικά βοηθήματα.
Υπάρχουν χάρτες που να δείχνουν τη σύνθεση του βυθού ( σε βιβλίο ) αλλά ΔΕΝ αξίζει να δώσεις 60-80 ευρουλάκια γι ακάτι το οποίο δεν είναι σωστό. :(

Μασκούλα κοιπόν να γυμναζόμαστε και λίγο. :wink:

ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ 03/11/2004 18:48{ultimatesocialbuttons} #164895

• Sinagridas
  • ( Επισκέπτης )
  • Sinagridas's Avatar
Φιλε fisherman ακριβως γι'αυτους τους χαρτες μιλαω γι'αυτο κ ανελυσα το περιεχομενο τους στα post.ωστοσο δεν ηξερα οτι το περιεχομενο τους ειναι λαθος κ ανακριβες οπως λες οποτε θα συμφωνησω μαζι σου οτι τσαμπα λεφτα.αν παντως βρω κατι καλο κ ποιοτικο θα ενημερωσω για οποιον ενδιαφερεται!
φιλικα,Αργυρης.

ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ 05/11/2004 01:32{ultimatesocialbuttons} #164957

• FAGRIS
  • ( Επισκέπτης )
  • FAGRIS's Avatar
ναι ειναι ανακριβεις πολυ οι χαρτες εγω εψαξα 4 ναυαγια και μια τεραστια ξερα και εδωσα και τεραστιες αποκλισεις εψαξα μεγαλες παριοχες γυρω απο τα στιγματα για 3 και 4 ωρες και απλα εχασα την ωρα και την καλη μερα.!

ΑΛΙΕΥΤΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΒΥΘΟΥ 05/11/2004 13:25{ultimatesocialbuttons} #164965

• george_afs
  • ( Επισκέπτης )
  • george_afs's Avatar
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Αν θέλω να αναβαθμίσω το GPS μου με ναυτικούς χάρτες θα κλαιω τα 200 ευρουλάκια μου;
Λέτε και αυτοί οι χάρτες να είναι στο περίπου; Εγώ μετά πως θα έχω εμπιστοσύνη στο όργανο όταν ταξιδεύω βράδυ σε πια περιοχή που δεν έχω ξαναπάει;
Αν κάποιος ξέρει κάτι για τι θέμα θα το εκτιμούσα να με διαφωτίσει πριν πετάξω τα λεφτά μου.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.665 seconds