gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Καλώς ήρθατε στην παρέα των φίλων του Καγιάκ.
Παρακαλούμε τους Νέους Φίλους, πρίν γράψουν κάτι νέο, να δώσουν προσοχή στους ήδη υπάρχοντες θυγατρικούς πίνακες και να γράφουν στον αντίστοιχο πίνακα ανάλογα με το θέμα.
Επίσης, παρακαλούμε τους Νέους Φίλους να συστήνονται λέγοντας 2 λόγια γι’αυτούς.

ΘΕΜΑ: Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak)

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 05/01/2011 03:58{ultimatesocialbuttons} #155553

• dimkatso
  • ( Μέλος )
  • dimkatso's Avatar
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 43
    καλημέρα σας. :clapping:              Εχω  αφήσει στην άκρη  το 'κουστούμι'  του ψαροντούφεκου  και  βρήκα  τη  λύση της  μπότας στήθους  απο νεοπρέν  5χιλ .  ΑΨΟΓΗ. :yahoo:  :yes:
        Δεν  κολάει  επάνω σου, τουλάχιστον απ τη κοιλιά και πάνω ,για να σου προκαλεί δυσφορεία η για να ιδρώνεις ,μπορείς να στρίψεις και να κατεβάσεις τα πόδια σου στο νερό χωρίς αυτά να βραχούν και φυσικά χωρίς να κρυώσουν .
        Ενα θερμοεσώρουχο και  χοντρές κάλτσες  θα εκτιμηθούν δεόντως κάτω απ αυτό.Και φυσικά  είναι ' σωσίβιο'
λόγο  υλικού.
    Λεπτό γάντι ψαροντουφεκά απο νεοπρέν με τα τρία δάκτυλα να έχουν 'κουκούλα' ξεκίνησα να χρησιμοποιώ.
Ο anton  κάλυψε το πάνω μέρος του ντυσίματος πλούσια και θα συμφωνήσω μαζίτου.
      Απο 10πμ και εως 6μμ κράτησε ο χρόνος στατικού ψαρέματος τη τελευταία φορά με 15cθερμοκρασία νερού και 12c εξ.θερμοκρασία  ΔΕΝ κρύωσαν τα πόδια μου, ούτε και ο κορμός.Τα γάντια ήθελαν να τα τρίβεις στο νερό !!!όμως για να φεύγει η γλίτσα απ τα δολώματα,η για να πιάσεις το κουπί. :give_rose:   
niko δεν θα κρυώσεις.

ocean Trident 15
ocean tetra 12
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 05/01/2011 13:00{ultimatesocialbuttons} #155562

Καλημέρα και Χρόνια Καλά.

Απαντώ σε όλους:

1) Αντώνη Καρ. Καλώς μας ήρθες εδώ. Νάσαι Καλά και, δυνατός να τραβάς κουπί και να μας λές νέα. Μπράβο για το θάρρος σου να ξεκινήσεις χειμωνιάτικα.! Θυμάμαι και το όνομά σου απο παληά, αλλά δεν θυμάμαι απο πού... Λοιπόν, εαν δεν μας εχεις παρακολουθήσει επισταμένα, να σου πούμε οτι, έχουμε αναπτυξει κατά καιρούς διάφορες πολύ χρήσιμες κουβέντες και άρθρα για το καγιάκ. Ενα συνοπτικό κατάλογο με τα θέματα και τις αντίστοιχες σελίδες παρουσίασής τους θα βρείς στήν σελίδα 114, εδώ.
Η άδεια που έβγαλες απο το λιμεναρχείο, να ξέρεις οτι δεν σε καλύπτει για ψάρεμα απο το καγιάκ. Είμαστε δυστυχώς παράνομοι, εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία τους τελευταίους 6 μήνες..

2) Μπράβο που ανταλλάσουμε απόψεις για το χειμωνιάτικο καγιάκ. Είναι πολύ ενδιαφέρον και επίκαιρο θέμα. Ας λέει όποιος απο μάς πάει, τις συνθήκες και την εμπειρία του. Είναι κρίμα λόγω απειρίας να χάνουμε μέρες βρεξίματος!! :tease: :yahoo:
Δημήτρη για τις μπότες στήθους, (εχω και γώ για ψάρεμα απο ξηρά αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει στο καγιάκ), έχω μια αμφιβολία για την δυνατότητα πλεύσης-κολύμπι αν πέσεις μέσα. Με το νερό που θα μπεί, είναι δυνατό να κολυμπήσες; Μήπως είναι επικίνδυνο;

Χαιρετισμούς 

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 05/01/2011 17:54{ultimatesocialbuttons} #155578

• ΝΑΣΟΣ
  • ( Μέλος )
  • ΝΑΣΟΣ's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Thank you received: 2891
Δημήτρη για τις μπότες στήθους, (εχω και γώ για ψάρεμα απο ξηρά αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει στο καγιάκ), έχω μια αμφιβολία για την δυνατότητα πλεύσης-κολύμπι αν πέσεις μέσα. Με το νερό που θα μπεί, είναι δυνατό να κολυμπήσες; Μήπως είναι επικίνδυνο;

Χαιρετισμούς
[/quote]

Αντωνη γεια,
αν εννοειτε τις ολοσωμες μποτες με τιραντες ως το στηθος για ψαρεμα στα γλυκα νερα η ποταμια ειναι ακρως επικινδυνο να πεσεςι στην θαλασσα με αυτες διοτι θα πας σαν βαριδι κατω θελω να πιστευω, μακαρι να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω.

νασος
TIGHT LINES

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 05/01/2011 19:14{ultimatesocialbuttons} #155580

Ναί, υποθέτω οτι αυτές εννοεί ο Δημήτρης...

Δημήτρηηηηη πούσαι βρέ; Λύσε μας την απορία, έστω και αν δεν είσαι σίγουρος...

χαιρετισμούς

Αντώνης

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 05/01/2011 21:53{ultimatesocialbuttons} #155588

Προς Αντώνη Καντιδάκη
Σε ευχαριστώ για το καλοσόρισμα...και για τις πολυτιμες συμβουλές που μας δίνεις κατά καιρούς. Έχω διαβάσει τουλάχιστον 2 φορές σχεδόν όλα τα ποστ απο το καλοκαίρι που μου μπήκε η ιδέα του καγιακ και πιστεύω ότι σε θεωρητικές γνώσεις είμαι σε ικανοποιητικό επίπεδο. Πρωτού αποφασίσω να αγοράσω το καγιακ, όπως εχώ ήδη αναφέρει έκανα και 2 μερες μαθήματα (μια σε sea kayak και μια σε SOT) ώστε περά απο τα βασικά να είμαι σίγουρος ότι αύτο που θέλω να κάνω μου αρέσει. Για την άδεια αλιείας το γνωρίζω ότι δεν μας καλύπτει πλήρως αλλά το μη χείρον βέλτιστον......
Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι Αντώνη. Σκοπέυω η επόμενη βόλτα που θα κάνω να είναι από τη Βούλα στο ποντικονήσι απέναντι (1000μ περίπου μετρημένα από Google earth). Πιστεύεις ότι είναι πολύ "αισιόδοξο" για σχετικά αρχάριο? η τι θα έλεγες αν έχεις χρόνο να το κανονίζαμε παρεούλα?

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 05/01/2011 22:18{ultimatesocialbuttons} #155589

Χαιρετισμούς

Αντωνη γεια,
αν εννοειτε τις ολοσωμες μποτες με τιραντες ως το στηθος για ψαρεμα στα γλυκα νερα η ποταμια ειναι ακρως επικινδυνο να πεσεςι στην θαλασσα με αυτες διοτι θα πας σαν βαριδι κατω θελω να πιστευω, μακαρι να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω.

νασος        Ειναι πολυ επικινδυνες αν βρεθεις στο νερο.Φιλος που ηταν αποσπασμενος απο την υπηρεσια του σε νησι 
                  μου ελεγε ιστορια για ντοπιο ,δεινο κολυμβητη που τον ερειξε κυμα απο το βραχο.Φωραγε μποτες σαλοπετα.Πνιγηκε.Δεν ειναι καλη ιδεα και ειδικα μεσα στο νερο.
[/quote]
ΕΓΓΛΕΖΟΣ....ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ!!!!

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 05/01/2011 23:16{ultimatesocialbuttons} #155596

• antonis123
  • ( Μέλος )
  • antonis123's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 154
Αντώνη TABARI,
το νησάκι απέναντι απο τη Βούλα είναι η Υδρούσα ή Κατραμονήσι, είναι περίπου 1000 μέτρα όπως είπες
και με καλό καιρό πας ανετότατα (προσωπική εκτίμηση), με τον απαραίτητο εξοπλισμό πάντα, σωσίβιο κλπ.

Το νησάκι Ποντικός είναι απέναντι απο τη Βάρκιζα και είναι αρκετά πιο μακριά,
αν λοιπόν λες αυτό και όχι την Υδρούσα θα έλεγα οτι θέλει λίγο παραπάνω σκέψη. :bye:

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 06/01/2011 01:09{ultimatesocialbuttons} #155609

• antonis123
  • ( Μέλος )
  • antonis123's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 154
Ορίστε κι ένα βιντεάκι από Υδρούσα που πρωταγωνιστώ εγώ,

κάμερα, Αντώνης Καντιδάκης,
μουσική, Δική μου.

ocean kayak prowler 13

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 06/01/2011 22:15{ultimatesocialbuttons} #155655

Χαίρεστε!

Αντώνη πολύ ωραίο το βιντεάκι. Μπράβο.! Ανέβασέ το και στον χώρο της "ομάδας", να μπορούν να το βλέπουν και άλλοι, που δεν μπαίνουν εδώ. ΠΟλύ πολύ καλό. Μ'άρεσε και που είναι μικρό.
Θα πρότεινα, να ανεβάσεις και το άλλο απο την λίμνη, που είναι ακόμα καλύτερο, καθαρότερο. Κόψε, ράψε το όπως θές και ανέβασέ το. :yes: :yes:

Αντώνη Νέε, γειά. :bye: Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση και είμαι μετά χαράς "μέσα", αρκεί να μπορώ. Αυτό το Σ.Κ. δεν μπορώ. Τώρα, σαν απόσταση, εφόσον έχεις κάνει την βασική εκπαίδευση, φοράς σωσίβιο, ξέρεις ν'ανεβαίνεις στο καγιάκ απο το νερό και είσαι σε σχετικά καλή φυσική κατάσταση, δεν νομίζω οτι έχεις κανένα πρόβλημα να την κάνεις με ασφάλεια. Καλό είναι βέβαια, να μην έχει αέρα πάνω απο 2 μέγιστο 3Β. Και μεγάλη ασφάλεια έχεις, εαν ο αέρας φυσά απο το νησάκι προς την ξηρά. Ετσι, ακόμα και αν κουραστείς ή, πέσεις μέσα, δεν θάχεις σχεδον κανένα πρόβλημα στον γυρισμό.
Τι διαφορές βρήκες στα SITIn apo SOT?

Greetings,
:bye:

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 07/01/2011 13:15{ultimatesocialbuttons} #155719

Αντώνη σε ευχαριστώ για την αποδοχή της πρότασης. Με την πρώτη ευκαιρία θα το κανονίσουμε. Σε ότι αφορά τις διαφορές SIT IN me SOT μέρα με τη νύχτα. Καταρχήν ευστάθεια, (καλύτερο το SOT), ελιγμοί (καλύτερο το SOT), ανεση στις κινήσεις (καλύτερο το SOT) αλλά και ασφάλεια για αρχάριους αφού η επανείσοδος στο σκάφος είναι αρκετά πιο δύσκολη (άδειασμα σκάφους από νερό, και πιο δύσκολη η επανείσοδος λογω μη ευστάθειας). Τα SIT IN υπερτερούν σε ταχύτητα, και ευθυγράμμιση. Επίσης τα SIT IN πιστεύω ότι απαιτούν και κάποια βασική εκπαίδευση στις κουπιές (υπάρχουν αρκετές).
Time to create page: 0.406 seconds