gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

Καλώς ήρθατε στην παρέα των φίλων του Καγιάκ.
Παρακαλούμε τους Νέους Φίλους, πρίν γράψουν κάτι νέο, να δώσουν προσοχή στους ήδη υπάρχοντες θυγατρικούς πίνακες και να γράφουν στον αντίστοιχο πίνακα ανάλογα με το θέμα.
Επίσης, παρακαλούμε τους Νέους Φίλους να συστήνονται λέγοντας 2 λόγια γι’αυτούς.

ΘΕΜΑ: Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak)

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 27/08/2008 18:40{ultimatesocialbuttons} #85389

Γειά σας Φίλοι. :bye:

Λοιπόν, μιά και το Καγιάκ προσφέρεται για πολλά είδη ψαρέματος, αποφάσισα να "φύγω" απο το τμήμα της συρτής και να ανοίξουμε εδώ ένα γενικότερο, για όλα τα είδη ψαρέματος απο Καγιάκ..

Μιάς και ο καιρός περνάει και εγώ θα φύγω απο τον Μαραθώνα, επανέρχομαι σε παλαιότερη πρότασή μου προς Καγιακάδες: :victory:

Λοιπόν, συνψαράδες καγιακόβιοι, προτείνω να συναντηθούμε-συναντιόμαστε οσοι μπορούμε για νάνταλλάξουμε εμπειρίες και να κάνουμε επι τόπου αλλαξοκαγιακές.. :clapping: :yahoo: :victory:

Ξεκινώ εγώ: Θα είμαι στην παραλία Μαραθώνα εως 15/9. Εχει άμμο, μπορεί κανείς να παρκάρει το αυτοκίνητο κοντά στην θάλασσα και εύκολα να κουβαλήσει-σύρει το καγιάκ στην θάλασσα. Επίσης ως γνωστόν εκεί είναι ρηχά και μπορούν να γίνουν οποιεσδήποτε δοκιμές σταθερότητας στα καγιακ (να γερνει κανεις μεχρι να πεσει μέσα) με απόλυτη ασφάλεια.. :beach: Διαθέτω το Hobie Revolution

Εχει κανείς εμπειρία απο παραγάδι απο Καγιάκ; :search:

Χαιρετισμούς,

Αντώνης ο καγιακμάνιακ  :bye:
Συνημμένα:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 08/09/2008 14:21{ultimatesocialbuttons} #86734

• Κώστας (kstavri)
  • ( Μέλος )
  • Κώστας (kstavri)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Καλημερα σας και παλι.Ξερω οτι ειδε απο τον τιτλο εχετε ξαφνιαστει αλλα το εχω ειδη ψαξει αρκετα και απ οτι φενετε στο εξωτερικο το χρησιμοποιουν αρκετα.Ετσι λοιπον αποφασισα να ακολουθησω και εγω καποια καινουργια βηματα στο ψαρεμα μου αφου τα οικονομικα μου δεν εφταναν για μια βαρκα.Αφου λοιπον εκανα την αγορα διαπιστοσα οτι δεν μπορουσα να απομακρινθω αρκετα απο την ακτη λογο του οτι τα κυμματα δεν με αφηναν να ψαρεψω.
Ετσι λοιπον αποφασισα να αποταθω στους ιδιμονες ρωτωντας κατα ποσο υπαρχει καποιο ψαρεμα το οποιο θα μπορουσα να κανω και αν ναι τοτε ποιο ειναι αυτο.
Σας ευχαριστω. :unknw: 
Όσο ψαρεύω μαθαίνω!

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 08/09/2008 16:02{ultimatesocialbuttons} #86740

Αγαπητέ Κώστα γειά σου και μεγειά!!!.

Καλοτάξιδος και Καλά ψαρέματα.. :victory:  :yahoo::victory:

Απαντώ ως ψαγμένος  μαθητευόμενος και όχι ως ειδήμων..Συγκεκριμένα, το εχω 3 μήνες τώρα, εχω κάνει περίπου 100 ωρες ψαρεμα και 180 χλμ (συνολικα).. :ok:

Επίσης το δουλεύω κατά 85% με πετάλια (γιατί είναι πολύ πιο ξεκούραστο για μένα) και οχι με κουπιά. Εχω ψαρέψει με διαφορα είδη καθετης και συρτής μονον. Τις περισσότερες φορές δεν πιάνω ψάρια, αλλά και με βάρκα να ήμουνα, πάλι δεν θάπιανα..
Πάντως η άισθηση της πλεύσης είναι καταπληκτική εεε;;;; Είτε με κύμα είτε με μπουνάτσα (πολυ σπάνια φέτος) είτε πρωί, μεσημέρι, βράδυ, με φώς η σκοτεινά η και με την υπέροχη αίσθηση του φεγγαριού, το φχαριστιέμαι  :heart: :yahoo: πολύ . :victory:

Πάντως με κύμα έως 4-5Β. εγώ δεν εχω προβλημα στο ψαρεμα, είτε αγκυρωμένος, είτε με πλωτή άγκυρα παρασυρόμενος αργά... Βέβαια, δεν είναι ευχαριστο να ταρακουνιέσαι, αλλά ψαρεμα γίνεται, χωρίς κίνδυνο..

Συνήθως κάνω την κλασική καθετή με τρια αγκιστράκια και βαρύδι. Καλάμι κοντό βάρκας, και μηχανάκι 2500.

Μπορείς επίσης να κάνεις "κολπάδα " για χταπόδια..

Τώρα με την συρτή, μπορείς πολύ εύκολα και ωραία, να κάνεις όλες τις συρτές αφρού με διάφορα τεχνητά, (με το ιδιο καλάμι και μηχανάκι..). Λένε οτι μπορείς να κάνεις και συρτή βυθού, αλλά δεν εχω δοκιμάσει ακόμα..

Γενικά, μπορείς να κάνεις ολα τα ψαρέματα που κάνεις απο σκάφος, με τον περιορισμό οτι δεν μπορείς να βάλεις
1) ηλέκτρικά μηχανάκια για βαθεια καθετή, (πχ μπαλάδες στα 200μ),
2) βαρειές συρτές βυθού με πολλά μολύβια γιατί θα σου βγεί η γλώσσα  :tease: :shout: στο κουπί
3) Ογκώδη εξοπλισμό όπως παραγάδια η άλλα, (εγω θα δοκιμάσω ενα μικρό παραγάδι και θα σου πω..).

Τί σκάφος εχεις; Τύπο, μηκος;

Εχω ενα Αμερικανικο DVD για ψάρεμα με καγιακ που περιέχει πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες, που μπορω να σου δανείσω αν θελεις.. 

Καλές πλεύσεις

Αντώνης

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 08/09/2008 20:56{ultimatesocialbuttons} #86779

• ikariotis
  • ( Μέλος )
  • ikariotis's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Στην ελαφριά καθετή που είναι πολύ αποδοτική σίγουρα μπορούν να προστεθεί και κάποια συρτή με ζωντανό ή νωπό δόλωμα.
Πάντως το πιο σπουδαίο είναι ο καιρός γιατί τον Αύγουστο δεν ευχαριστηθήκαμε καθόλου λόγω μελτεμιών.Όλοι περιμένουμε τον Σεπτέμβριο...

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 08/09/2008 22:33{ultimatesocialbuttons} #86795

• Κώστας (kstavri)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Αντωνη σε ευχαριστω πολυ.Εισαι αρκετα κατατοπιστικος και νομιζω απο τωρα και στο εξης θα ανταλλαξουμε αρκετες ιδεες και εμπειριες.
τωρα γιατ το δικο μου καγιακ παρε μια γευση................
www.rtmkayaks.com/products/fishing/tango-angler.html
3.5 μετρα χωρις πεταλια αλλα σκεφτομαι να παρω ενα πανι που εχω δει στο ιντερνετ.Εσυ τι λες?
Οσο για το DVD ειναι ευπροσδεκτο η αν θες μπορεις να μου πεις αν το πηρες απο το ιντερνετ να το παραγγειλο γιατι ειμαι απο Κυπρο και ισως να σου ειναι δυσκολο να μου το στειλεις.Παντος σε ευχαριστω πολυ και θα χαρω καποια στιγμη να κανουμε και ενα ψαρεματακι μαζι γιατι καποια στιγμη θα μετακομισω σιγουρα Ελλαδα.
Όσο ψαρεύω μαθαίνω!

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 08/09/2008 23:27{ultimatesocialbuttons} #86803

• Βασίλης (fishbass)
  • ( Μέλος )
  • Βασίλης (fishbass)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Only Rock & Active Member
  • Thank you received: 73
Δηλαδή ρε παιδιά δεν έχει φόβο ε? Γιατί έχει ο εξάδελφος μου, πάντα μου λέει να πάμε για συρτή. Αλλά τον Χειμώνα έπεσε, τον γύρισε ντούμπα! Έχασε και το γοφάρι που έπιασε!
Χωράνε 2 άτομα πάνω σ' ένα Kayak? :scare:
You'll never walk alone...
Liverpool...κάτι παραπάνω από μια ποδοσφαιρική ομάδα

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 09/09/2008 00:48{ultimatesocialbuttons} #86815

• Κώστας (kstavri)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Φιλε Βασιλη απ οτι φενετε καταφεραμε να σου δημιουργησουμε παθος κι εσενα με αυτο το ειδος ψαρεματος αλλα μαλλον ο φιλος σου εχει μονο καγιακ και ετσι θα ειναι δυσκολο να πατε βολτα μαζι.
Όσο ψαρεύω μαθαίνω!

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 09/09/2008 01:43{ultimatesocialbuttons} #86821

• Βασίλης (fishbass)
  • ( Μέλος )
  • Βασίλης (fishbass)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Only Rock & Active Member
  • Thank you received: 73
Όχι! Είναι για 2 άτομα, (μολις τον πήρα τηλέφωνο) του είπα να "βάλει" και πηδάλια!
You'll never walk alone...
Liverpool...κάτι παραπάνω από μια ποδοσφαιρική ομάδα

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 09/09/2008 01:56{ultimatesocialbuttons} #86826

• ΚΩΣΤΑΣ (KLEPPER)
  • ( Μέλος )
  • ΚΩΣΤΑΣ (KLEPPER)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Γεια σας παιδια ,
προσωπικα εχω ενα folding www.klepper.com αλλα ακομα αψαρος .
Δεν εχω βρει ακομα τροπο για να εχω τα καλαμια σταθερα σε βαση .
Τα καλαμια μου ειναι αυτα που εχω για cating 3,5μ + και ενα μικρο 1μ+.
Θελω ακομα αρκετο ψαξιμο αλλα πιστευω στο τελος κατι θα κανω .

Εσεις τι καλαμια και βασεις χρησημοποιειτε?

Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak) 09/09/2008 04:55{ultimatesocialbuttons} #86841

Γεια σας παιδια ,
προσωπικα εχω ενα folding www.klepper.com αλλα ακομα αψαρος .
Δεν εχω βρει ακομα τροπο για να εχω τα καλαμια σταθερα σε βαση .
Τα καλαμια μου ειναι αυτα που εχω για cating 3,5μ + και ενα μικρο 1μ+.
Θελω ακομα αρκετο ψαξιμο αλλα πιστευω στο τελος κατι θα κανω .

Εσεις τι καλαμια και βασεις χρησημοποιειτε?

Φιλε Κωστα,κανε  ενα τηλεφωνημα  στον Σταυρο απο το cannibals (www.cannibals.gr) και πιστευω οτι θα σου βρη καποια λυση,μιας και ειναι ισως ο μονος "ειδικος" στα καγιακ, στην χωρα μας.
"One of the hardest things in life to learn is which bridge to cross and which bridge to burn"
Time to create page: 0.727 seconds