gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: κατασκευή χταποδιέρας

Απ: κατασκευή χταποδιέρας 21/11/2008 12:42{ultimatesocialbuttons} #95321

• mastoras13
  • ( Επισκέπτης )
  • mastoras13's Avatar
Κάτσε ρε φίλε  :shok: ήμαρτον. Δεν έχω σβήσει ποτέ σχόλιο. Πές μου πως θα το κάνω και το σβήσω. Ρε τι γίνεται στον κόσμο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: κατασκευή χταποδιέρας 21/11/2008 12:44{ultimatesocialbuttons} #95322

εγω ζηταω απο διαχειριστη να σβησει τα δικα μου ολα και ειναι δικαιωμα μου
Ρε τι γίνεται στον κόσμο.
ειναι ζητημα τιμης πλεον για μενα
mainalon.net/ 

'Η Ζωή είναι σαν ένα νόμισμα. Μπορείς να το ξοδέψεις όπως θες, αλλά μόνο μια φορά!'      Lillian Dickson

Απ: κατασκευή χταποδιέρας 21/11/2008 13:14{ultimatesocialbuttons} #95324

σου εστειλα πμ αλλα δεν καταλαβες μου φαινεται!!! εγω θα ζητησω απο τον διαχειριστη να σβηστη ολη η προσπαθεια μου για κατασκευη χταποδιερας την δικια σου κατασκευη ανεβασε την αλλου  :rtfm:
παρακαλω καποιον διαχειριστη να την σβηση

Γιατι βρε Γιάννη?
Δεν κατασκευασατε και κανενα διαστημοπλοιο
Αλιμονο και ο καθε ενας μας που ανοιγε και ενα θεμα να ηθελε να γραφει μονο αυτος
Στο κατω κατω,ο Γιωργος εγραψε και αυτος μια ιδεα,δεν αμφισβητησε την δικια σου

Φιλικα
Παυλος :bye:
-Του κυνηγού και του (ερασιτέχνη) ψαρά το πιάτο....
δέκα φορές είναι αδειανό και μια φορά γεμάτο !!!!

-Η θάλασσα φέρνει στον άνθρωπο ελπίδα όπως ο ύπνος όνειρα...

Απ: κατασκευή χταποδιέρας 21/11/2008 13:26{ultimatesocialbuttons} #95325

Γιάννη και Γιώργο.
Πραγματικά παραδοσιακές και όμορφες σαν ιδέες οι κατασκευές σας.

Γιάννη θα συμφωνήσω με τον Παύλο.
Είναι καλύτερα να υπάρχουν συγχωνευμένα τα θέματα παρά να τα ψάχνουν τα μέλη εδώ και εκεί.
Να σας πω μόνο ότι και να σας τα χωρίσω μετά από 1-2 μήνες που κάποιος διαχειριστής θα ελέγξει την ενότητα και τα δει χώρια θα τα ενοποιήσει και ίσως και άλλα θέματα με αντίστοιχο θέμα.

Και μη ξεχνάτε...
"Γνώση που δε μοιράζεται είναι άχρηστη"

Σας ευχαριστούμε που μοιράζεστε μαζί μας τις πολύτιμες γνώσεις σας.
"Είναι πιο εύκολο να αγωνίζεσαι για τις αρχές σου παρά να ζεις σύμφωνα με αυτές."
"Aν ο Θεός ήταν φιλελεύθερος δεν θα έδινε δέκα εντολές. Θα έδινε δέκα προτάσεις προς...

Απ: κατασκευή χταποδιέρας 21/11/2008 13:33{ultimatesocialbuttons} #95328

εχει διαφορα η κατασκευη μια χταποδιερας αυτου του τυπου με την κατασκευη της μπρακαρολας θεωρω το συμβαν ατυχες τουλαχιστον εκ μερους μου  να την μοιρασω γιωργο μου την ιδεα μου και να την επεξεργαστουμε δεν αντιλεγω αλλα.......... :secret:
mainalon.net/ 

'Η Ζωή είναι σαν ένα νόμισμα. Μπορείς να το ξοδέψεις όπως θες, αλλά μόνο μια φορά!'      Lillian Dickson

Απ: κατασκευή χταποδιέρας 21/11/2008 22:12{ultimatesocialbuttons} #95363

Χαιρομαι που το θεμα συνεχιζεται κανονικα γιατι δεν εχω ιδεα απο χταποδιερες

Γιαννη,το δολωμα πως το σταθεροποιουμε στην χταποδιερα?
Επισης οταν την ριχνουμε μεσα,πως καταλαβαινουμε ποτε να τραβηξουμε?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
-Του κυνηγού και του (ερασιτέχνη) ψαρά το πιάτο....
δέκα φορές είναι αδειανό και μια φορά γεμάτο !!!!

-Η θάλασσα φέρνει στον άνθρωπο ελπίδα όπως ο ύπνος όνειρα...

Απ: κατασκευή χταποδιέρας 22/11/2008 00:21{ultimatesocialbuttons} #95370

η διαφορα σε αυτη την κατασκευη ειναι οτι την πετας στο σημειο που θελεις και την τραβας λιγο και την αφηνεις για αρκετη ωρα μολις το χταποδι καταλαβει οτι αυτο το δολωμα τρωγεται καθεται επανω της και τρωει δεν την τραβας σαν τις αλλες

Γιάννη θέλω να σε συγχαρώ για την πραγματική καλή δουλειά που έκανες,  :give_rose: και θα ήθελα στη συνέχεια να σε ρωτήσω τι ακριβώς εννοείς όταν λες δεν την τραβάς σαν τις άλλες;

Μήπως θα μπορούσες να μας περιγράψεις την διαδικασία δόλωσης-ρίψης-αναμονής-μαζέματος;

Ευχαριστώ πολύ

Jo  :bye:

Απ: κατασκευή χταποδιέρας 22/11/2008 00:47{ultimatesocialbuttons} #95371

το δολωμα και συγκεκριμενα το μπουτι απο το κοτοπουλο μπαινει στην χταποδιερα με το κοτσι προς το αγκιστρο το χοντρο μερος προς το στριφταρι. Μολις το τοποθετησουμε απο τις πλαινες τρυπες της χταποδιερας περναμε τρια συρματα γαλβανιζε και τα σφιγκουμε με την πενσα προσοχη τα συρματα θα περασουν μεσα απο το κρεαςγια καλυτερη σταθεροτητα εχω δει την συμπεριφορα του χταποδιου απο βαρκα στην χταποδιερα με τον πλαστικο καβουρα απλωνει το πλοκαμι και με την ακρη αγγιζει τον καβουρα οταν καταλαβαινει οτι ειναι πλαστικο δεν το πλησιαζει αντιθετως οταν αισθανθει με το πλοκαμι οτι τρωγεται ορμαει και το αγκαλιαζει την χταποδιερα την τραβαμε ανα δυο λεπτα ενα περιπου μετρο το μολυβι οπως ειναι τοποθετημενο βρισκεται στο κεντρο περιπου της χταποδιερας και ο ρολος του ειναι εκτος απο βαρος κα σηκωνει σκονη αμου οπως κανει και ο καβουρας οταν περπαταει εαν την δεσεις με 120 πετονια για εναμιση μετρο και μετα χοντρο νημα οπως ανεφερα και ποιο πανω δυσκολα θα σου πιαστει κατω διοτι στο τραβηγμα η μυτη της παει προς τα πανω η χταποδιερα ειναι αντιγραφη μιας κοινης χταποδιερας του εμποριου με την διαφορα οτι τα υλικα ειναι ποιοτικα ποιο καλα και εχεις και την ευχαριστηση της διμιουργιας

στην φωτο το μηχανακι και το καλαμι που τραβαω την χταποδιερα και το κανω αυτο γιατι αλλαζει η γωνια τραβηγματος και εχω λιγοτερα σκαλωματα  
Συνημμένα:
mainalon.net/ 

Απ: κατασκευή χταποδιέρας 22/11/2008 00:51{ultimatesocialbuttons} #95372

Γιώργο, θα ήθελα επίσης να σ'ευχαριστήσω για την κατασκευή σου , η οποία όπως αναφέρεις είναι περισσότερο για χρήση από σκάφος.

Θέλω να προσθέσω ότι υπάρχει και μια χρήσιμη παραλλαγή στην κατασκευή σου.

Δεν βάζουμε καθόλου αγγίστρια τα οποία μπορεί να σκαλώσουν στον βυθό, αν για παράδειγμα η βάρκα περάσει από κάποιο εμπόδιο στο βυθό το οποίο είναι πάνω από 30 έκατοστά ύψος (πράγμα πολύ πιθανό), όπως δεν βάζουμε και καθόλου βαρίδιο.

Αντ' αυτών βάζουμε δύο ως τρία κομμάτια μεταλλικής αλυσίδας (inox ακόμη καλύτερα), μήκους 20-30 εκατοστών.

Πάνω στις αλυσίδες δένουμε από ένα κομμάτι χοντρής μισινέζας με μια θηλειά στην άκρη.
Περνάμε την θηλειά με τη βοήθεια ενός μικρού κομματιού ξύλου από το ένα μάτι του ψαριού ως το άλλο και περνάμε το σώμα του μέσα από τη θηλειά.

Στη συνέχεια αν θέλουμε το ασφαλίζουμε με λάστιχο ή οτιδήποτε άλλο επιννοήσουμε.

Η 'μπαρκαρόλα' μας ψαρεύει αρόδο και μόλις αρχίζει να βαραίνει, αρχίζουμε το λεβάρισμα με αργές και σταθερές κινήσεις.

Μισό ως ένα μέτρο από την επιφάνεια, βυθίζουμε με το ένα χέρι την απόχη, και αποχιάζουμε το ή τα χταπόδια, τα οποία σε διαβεβαιώ πως ασχολούνται με το φάγωμα των ψαριών και ούτε ρούπι δεν το κουνάνε, αν δεν 'ξενερώσουν᾿ .

Το καλύτερο σ'αυτήν την κατασκευή είναι ότι χρειάζεται συνεργασία 2 ατόμων (Teamwork). Ένας στην μπαρκαρόλα και ένας στην απόχη.

Σου προτείνω να κλείσεις ένα ραντεβού με το φίλο μας τον Γιάννη, να πάτε για χταπόδια, και να δείτε τι όμορφα που είναι όταν συνεργάζεστε.

Ειρήνη υμίν!!!

Jo :ok:

Απ: κατασκευή χταποδιέρας 22/11/2008 01:02{ultimatesocialbuttons} #95375

οι μπρακαρολες ολων των τυπων στην περιοχη της κεντρικης Ελλαδος εχουν καταργηθει απο τους ψαραδες με βαρκα  οι ποιοι χρησιμοποιουν αφτια απο γουρουνια με απιστευτα αποτελεσματα αφτια και αλυδιδα
οσο για τον Γιωργο δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα το λαθος ηταν δικο μου  :ok:
θα ηθελα ομως να σας ρωτησω το εξης οι παλιοι ψαραδες χρησιμοποιουσαν ενα πλανο ξυλινο με βαριδι και σαλαγκια που εμοιαζε με σουπια εχει δει κανενας τετοιο εργαλειο για να μπορεσει να μας το περιγραψει ψαρευαν τις σουπιες

λες τα χαπια της αντιβιωσης που περνω να ειναι λιγμενα :tease: :tease: :tease:
mainalon.net/ 

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.593 seconds