gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Καλάμια Greco και Maistros

Απ: Καλάμια Greco και Maistros 29/04/2009 17:23{ultimatesocialbuttons} #112490

• ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ( Επισκέπτης )
  • ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ's Avatar
Ψαράδες μου είναι δυνατόν να σχεδίαζα καλάμι που να μην ζβουράει πολλάγκιστρα? Αν είναι δυνατόν... με προσβάλετε!!! Τι λένε τούτοι ρε "γιατρέ"? To καλάμι είναι τρομερά δυνατό. Πισωγυρίζει κυνηγιάρικα ψάρια για τα οποία το σχεδίασα με απόλυτη ισσοροπία και αποσβένοντας τα ρεμπρίζ και την φούρια τους άνετα. Παρόλα αυτά ο maistros έχει τέλεια συμπεριφορά και σε 80άρια ως 100άρια μολύβια με μονές αρματωσιές. Ακόμα δυνατότερος και νευρικός στο κορφαίο είναι ο νέος σε τρίσπαστο... maistros wind of change. Αυτουνού περιμένω ακόμα δείγμα να του βγάλω τα μάτια. Η τιμή τους δεν ξεπερνά τα 165 ευρώ και αν βάλεις μπροστά το Παπαθανασίου, πέφτει κι άλλο. Ο "Έλληνας" πούναι κι ο αγαπημένος μου είναι ένα ντελικάτο λαβρακοκάλαμο. Ψαρεύω ήδη ταυτόχρονα το πρώτο και δεύτερο δείγμα του και είμαι στο παρά πέντε της τελικής εντολής για παραγωγή. Η τιμή του δεν πρέπει να ξεπερνά τα 100 ευρώ. Αυτό έχω ζητήσει κι αυτό ελπίζω... Οι γνώμες αυτών που ήδη έχουν τον τηλεσκοπικό maistro στα χέρια τους είναι σημαντική. Η γνώμη η δική μου περιτεύει και πιθανόν να πυροδοτεί γκρίνια. Ψαχουλέυοντας στο site μου θα βρείτε λεπτομερή πληροφόρηση σε αρχεία pdf σχεδιαστικά παραγωγής, εικαστικών και παραβολικά.
Φιλικά Γιάννης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καλάμια Greco και Maistros 29/04/2009 23:52{ultimatesocialbuttons} #112539

γεια σου φίλε Γίαννη.
εχω αγοράσει ενα Μαϊστρο λιγο μετα την εκδοσή του. ειναι αλήθεια οτι δουλεύει πολύ καλα με βαρίδια 75γρ. και 100γρ. που το έχω δοκιμάσει.
με το δαριδι 125γρ το καλαμι γινετε πολυ βαρύ. δεν εχω καταφέρει να κανω βολη με 125γρ. αν και μπορει να φτέει και ο σωματοτυπό μου. ειμαι 1.80μ και 65κιλα. στα 125γρ. νομίζω οτι θα μου φύγει η ομοπλάτη  :tease:
δεν εχω δοκιμασει πολλα καλαμια για να μπορω να πω περισσοτερα αν και σύντομα θα έχω ένα grauvell τρισπαστο 100 - 200 για να μπορω να δω τι διαφορες στις βολες με το καθε βαρίδι.
μέγιστη βολή που εχω κάνει ειναι 125μ. να σημειώσω οτι ειμαι νέος στο καστινγκ και τις βολές.
δεν εχω βγάλει μεγάλο ψάρι μεχρι τωρα για να δω το καλαμι σε μια μαχη ετσι δεν μπορω να πω την αποψή μου.
σε δυσκολους καιρος το βρησκω αρκετά σταθερο αν και ειμαι απο Κύπρο και δεν εχουμε πενατριδες και εξαριδες συχνα.

σε γενικές γραμμές αν το βαθμολογούσα με 5/10 και νομίζω οτι δεν ειναι καλαμι για μακρινές βολές. πιστέυω οτι χοντρή η μύτη του και λιγο σκληρη όπως και ολο το καλαμι.

μπορείς να απικοινωνησεις μαζι και με Π.Μ. αν θες περρισσοτερα. μπορω επίσης να σου δώσω και το κινήτο μου να μιλήσουμε να θες.

ελπίζω να βοήθησα
Για ένα καλύτερο οικοσύστημα!!

Απ: Καλάμια Greco και Maistros 30/04/2009 14:47{ultimatesocialbuttons} #112577

• ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ( Επισκέπτης )
με το δαριδι 125γρ το καλαμι γινετε πολυ βαρύ. δεν εχω καταφέρει να κανω βολη με 125γρ. αν και μπορει να φτέει και ο σωματοτυπό μου. ειμαι 1.80μ και 65κιλα. στα 125γρ. νομίζω οτι θα μου φύγει η ομοπλάτη δεν εχω δοκιμασει πολλα καλαμια για να μπορω να πω περισσοτερα αν και σύντομα θα έχω ένα grauvell τρισπαστο 100 - 200 για να μπορω να δω τι διαφορες στις βολες με το καθε βαρίδι.
μέγιστη βολή που εχω κάνει ειναι 125μ. να σημειώσω οτι ειμαι νέος στο καστινγκ και τις βολές.
δεν εχω βγάλει μεγάλο ψάρι μεχρι τωρα για να δω το καλαμι σε μια μαχη ετσι δεν μπορω να πω την αποψή μου.
σε γενικές γραμμές αν το βαθμολογούσα με 5/10 και νομίζω οτι δεν ειναι καλαμι για μακρινές βολές. πιστέυω οτι χοντρή η μύτη του και λιγο σκληρη όπως και ολο το καλαμι.
Φίλε ψαρά Αλέξανδρε τα 125 γραμμάρια μου φαίνεται πως θέλουνε έναν Σωτηρόπουλο για να τα απογειώσει με τον maistro. To τρίσπαστο που μου λες πως θα αποκτήσεις είναι ελαφρύτερο από τον maistro αλλά σκληρότερο. Θα πρέπει να συγκρίνεις παρόμοια αν όχι όμοια πράματα. Αν σε ενδιαφέρουν οι βολές και το άθλημα ρήψεων θαλασσίων βαρών υπάρχουνε άνθρωποι που μπορούν να σε καθοδηγήσουν. Ο maistros έχει βγάλει μαγικά ψάρια κι ανέλπιστα, σε σημείο που δοκιμάζοντάς τον πριν την παραγωγή, να αναρωτιέμαι που στο καλό βρέθηκαν μπροστά μου. Μεγάλα γουφάρια κυρίως, δύο μεγάλα μανάλια και χοντρές λακέρδες. Τα έψαχνα βέβαια γιατί ήταν τα απόλυτα αλιεύματα για να τον δοκιμάσω όπως ήθελα, αλλά δεν περίμενα να τα συναντήσω εύκολα. Πιστεύω πως κάποια στιγμή θα σου φανερώσει τις χάρες του στη μάχη. Αν τον βαθμολογείς με 5 έχοντας άριστα το 10, νομίζω πως είσαι πολύ αυστηρός μαζί του. Γενικότερα το καλάμι αυτό είναι βάση των απαιτήσεών μου ημιπαραβολικό με έντονη δράση στο κορφαίο, γι' αυτό και παρατήρησες αυτή την σκληρότητα.
Φιλικά Γιάννης.

Απ: Καλάμια Greco και Maistros 30/04/2009 15:21{ultimatesocialbuttons} #112581

• ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ( Επισκέπτης )
Εχω σχεδον καταληξει στα 3 Maistros (και δεν κανω διαφιμιση δεν τα εχω καν τα καλαμια!)
Φίλε ψαρά... δεν ξέρω το όνομά σου... Αν κατάλαβα καλά έχεις καταλήξει να αγοράσεις τρία καλάμια maistros? Χωρίς να θέλω να επιρεάσω την απόφασή σου αν αυτή είναι τελική, θα σου πρότεινα να πάρεις δύο αν σου άρεσαν τόσο πολύ και να περιμένεις να κυκλοφορήσει ο τρίσπαστος. Πιστεύω πως θα αξίζει...
Φιλικά Γιάννης.

Απ: Καλάμια Greco και Maistros 01/05/2009 01:06{ultimatesocialbuttons} #112642

• ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ
  • ( Επισκέπτης )
Αν τα αγοράσω με τη μηχανάκι να τα συνδιάσω (βαρύ ή ελαφρύ)?
Φίλε ψαρά Γιώργο ο maistros, για τον τηλεσκοπικό μιλάω, ισσοποπεί τέλεια με μηχανισμό βάρους 500 - 550 γραμμάρια. Ένας 5 άντε 6.000 είναι ιδανικός. Γενικότερα πιστεύω πως ταιριάζει καλύτερα σε ελαφρούς μηχανισμούς παρά σε σερφάδικους. Παρόλα αυτά βλέπω πάρα πολλούς να του φοράνε τέτοιους. Εγώ πάντως που του φόρεσα έναν βαρύ της Βyron και έναν της Mitchel, στις βολές μου φάνηκε να κρεμάνε τα κέντρα του καλαμιού προς τα πίσω οπότε δεν το ξαναδοκίμασα. Αυτό βέβαια είναι πολύ προσωπικό και ανάλογα τον σωματότυπο του χρήστη σε σχέση με το άνοιγμα λαβής και σκαρμού του μουλινέ. Στο greco κλασσικά έναν 4000 και τον ισσορόπησες.
Φιλικότατα Γιάννης.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Time to create page: 0.465 seconds