gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ψαρότοποι: Πάχη - Μεγάρων

Ψαρότοποι: Πάχη - Μεγάρων 30/11/2007 22:23{ultimatesocialbuttons} #46699

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΗ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΠΑΧΗΣ ΜΕΓΑΡΩΝ?????ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΗΜΕΣ ΓΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΗΜΠΩΣ ΕΙΝΑΙ
ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ.ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΗ ΑΣ ΑΝΗΜΕΡΩΣΗ.ΚΑΘΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΔΕΚΤΗ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΣΤΗΝ ΠΑΧΗ ΜΕΓΑΡΩΝ 30/11/2007 22:50{ultimatesocialbuttons} #46700

Eχει ιχθυοτροφειο η Πάχη?

Απ: ΣΤΗΝ ΠΑΧΗ ΜΕΓΑΡΩΝ 01/12/2007 04:59{ultimatesocialbuttons} #46711

• Δημήτρης (samiwtis)
  • ( Μέλος )
  • Δημήτρης (samiwtis)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 3
και εγω εχω την εντυπωση πως εχει....αλλα μαλλον ειναι για κατι οστρακοειδες....
εχει μια περιοχη με κατι ξυλα μεσα στην θαλασσα και απο πανω στον δρομο πουλανε μυδια...οποτε...
2 φορες εχω παει στην παχη για ψαρεμα. εβλεπα πολυ κοσμο να ψαρευει παντου αλλα κανενας δεν εβγαζε κατι αξιολογο...! (εγω τιποτα παντως)

Απ: ΣΤΗΝ ΠΑΧΗ ΜΕΓΑΡΩΝ 12/12/2007 11:43{ultimatesocialbuttons} #48169

• harris
  • ( Μέλος )
  • harris's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΧΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΗΡΕΜΟ ΚΥΜΑ (ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΡΕΒΥΘΟΥΣΑ).ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΗΡΕΜΟ ΚΥΜΑ, ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΣΙΠΟΥΡΕΣ, ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ ΠΑΣ ΒΡΑΧΙΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΨΑΡΙΑ.ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΙΑΣΙΜΑΤΑ..  :sad:

Απ: ΣΤΗΝ ΠΑΧΗ ΜΕΓΑΡΩΝ 12/12/2007 22:50{ultimatesocialbuttons} #48244

• bilakosgr (Βασίλης)
  • ( Μέλος )
  • bilakosgr (Βασίλης)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Thank you received: 9
Eχει ιχθυοτροφειο η Πάχη?
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΧΗ!!!!!!!
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΧΗ ΟΣΤΡΑΚΟΚΑΛΙΕΡΓΕΙΕΣ!!!  ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΜΥΔΙΑ ΚΑΙ ΚΥΔΩΝΙΑ ,ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟ ΝΕΡΑΚΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΥΚΟ...
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ  ΦΙΛΙΚΑ bilakosgr!!!

Απ: Πάχη - Μεγάρων 13/12/2007 13:43{ultimatesocialbuttons} #48293

Αν και έχει ανοιχτεί σχετικό topic για την Πάχη Μεγάρων (Σαρωνικός = Χαβούζα) θα ήθελα να καταθέσω μια προσωπική εμπειρία και παράλληλα έναν προβληματισμό.

Η εμπειρία μου είναι ότι στην Πάχη Μεγάρων (συγκεκριμένα στο λιμανάκι) ψάρευα εντατικά για περισσότερο από ένα χρόνο (έτος 2004 -2005). Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα συνέχεια καλά αποτελέσματα όμως όποτε έπαιρνα ψάρια από την περιοχή ήταν σεβαστού μεγέθους. Η ποικιλία ήταν γνωστή....τσιπούρες και λαυράκια.

Το περίεργο ήταν όμως ότι τα ψάρια είχαν μια περίεργη και απροσδιόριστη μυρωδιά. Το αποτέλεσμα ήταν να πιάσω το μεγαλύτερο λαβράκι της ζωής μου εκεί με δόλωμα μοσχιό. Το λαβράκι ζύγιζε 3.100γρ και πιάστηκε στις 19/2/2005 και ώρα 02:48 με εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος -3!!

Ποιος είναι ο προβληματισμός........την επόμενη μέρα Κυριακή 20/2/2005 το λαβράκι λόγω του μεγέθους του μπήκε στον φούρνο με σκοπό να το φάω μαζί με την οικογένεια. Το αποτέλεσμα ήταν μετά από τα πρώτα 10 με 12 λεπτά ψησίματος η κουζίνα του σπιτιού άρχισε να μυρίζει έντονα "πετρέλαιο". Αρνητικά εντυπωσιασμένος από την μυρωδιά έτρεξα αμέσως στον φούρνο και άνοιξα την πόρτα. Δεν μπορώ να σας περιγράψω το τι έγινε......... #sick0021#

Το λαβράκι βρωμούσε απίστευτα......πετρέλαιο. Από τότε δεν ξαναπάτησα το πόδι μου στην Πάχη και όχι μόνο ανεξάρτητα αν ήξερα ότι κρατούσε ψάρια.

Ερωτώ λοιπόν και προβληματίζομαι..........τελικά πόσο σοφό είναι να ψαρεύουμε σε περιοχές που ξέρουμε ότι είναι βεβαρημένες βιομηχανικά?

Βλέπω και ακούω ανθρώπους να ψαρεύουν στο Π. Φαλήρο στο στάδιο Ειρήνης και φιλίας ακόμα και στο Τροκαντερό. Πώς είναι αυτό δυνατόν? Πώς είναι δυνατόν να ψαρεύεις μέσα σε χαβούζες και να τρώς μετά με ευχαρίστηση ένα ψάρι που το έπιασες δίπλα από το μουσείο Αβέρωφ (Τροκαντερό)

Ενοχλεί πολλούς το ψάρεμα με ψαροτροφή (και εμένα) γιατί θεωρούν ότι κάνει κακό στα ψάρια αλλά και στο περιβάλλον. Το ψάρεμα σε μολυσμένους τόπους δεν τους ενοχλεί?

Βλέπω πολλές φορές όταν πηγαίνω για ψάρεμα με το σκάφος πάρα πολλούς "σκαφάτους" να κάνουν καθετί και να βγάζουν ψάρια ανοιχτά της Ψιτάλλειας. Είναι ποτέ δυνατόν να φάς αυτά τα ψάρια? Φανταστείτε να κάνετε το τραπέζι σε φίλους με φρέσκα ψάρια και όταν σας ρωτήσουν που τα πιάσατε να τους πείτε στο Π. Φαλήρο ή στην Ψιτάλλεια.....πόσο μάλλον στο Τροκαντερό.

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που πολλοί μέσα στο site ρωτούν ποια δολώματα "δουλεύουν" στην Αττική και συγκεκριμένα στο Φάληρο και την Ολυμπιακή μαρίνα. ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? Μέσα στην χαβούζα ότι και να ρίξεις τα ψάρια θα το φάνε.

Δεν λέω βέβαια........υπάρχει και ο αντίλογος σε όλα αυτά........ότι τα ψάρια κυκλοφορούν και δεν είναι στάσιμα. Και ότι ένα ψάρι που σήμερα είναι εδώ αύριο είναι εκεί. ΣΩΣΤΟ και το αποδέχομαι. Όμως.....υπάρχει ένα θέμα ψυχολογικό. Πώς μπορείς να ψαρεύεις μέσα στην βρωμιά? ακόμα και καθαρό να είναι το ψάρι πως μπορείς να ξέρεις ότι το έπιασες μέσα στα βρομόνερα?

Μπορεί να το πιάσεις ένα ψάρι βρώμικο και σε "φαινομενικά" καθαρά νερά όμως η ψυχολογία είναι τελείως διαφορετική. Αν και ζούμε στην εποχή του ωχαδερφισμού πολλοί λεν......εντάξει μωρέ τόσο καιρό τρώω τέτοια ψάρια δεν έχω πάθει τίποτα........και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μαστίζει ο καρκίνος.

Σκοπός αυτού το post δεν είναι άλλος παρά να προβληματίσει και να δώσει τα ερεθίσματα για επιμέρους κινήσεις.

Δεν μπορεί να μας ενοχλεί η ψαροτροφή και η ποιότητα των ψαριών του εκάστοτε ιχθυοτροφείου και εμείς να επιλέγουμε να ψαρεύουμε τα φρέσκα και καθαρά μας ψάρια μέσα από χαβούζες όπως του Τροκαντερού - Π. Φαλήρου -ΣΕΦ και άλλων αντίστοιχων περιοχών ανά την επικράτεια.

Μήπως τελικά στρουθοκαμηλίζουμε?

Φιλικά,
Ήμαρτον ρε φίλε !!

Απ: Πάχη - Μεγάρων 13/12/2007 17:58{ultimatesocialbuttons} #48320

• harris
  • ( Μέλος )
  • harris's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
ΣΥΜΦΩΝΟ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ altsam.

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟ ΟΤΙ ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ=ΧΑΒΟΥΖΑ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ topic.
ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΨΑΡΕΥΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΗΡΕΜΟ ΚΥΜΑ, ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΕΒΥΘΟΥΣΑ.ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΤΙ "ΥΠΟΠΤΟ", ΩΣΠΟΥ ΤΙΣ 2- 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ, ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΣΟΥΡΟΥΠΟ ΕΚΑΝΑ Κ ΣΥΡΤΗ, ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΟΤΑΝ ΜΑΖΕΥΑ ΤΗΝ ΠΕΤΟΝΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ, ΕΙΧΕ "ΣΚΟΥΡΙΝΕΙ" ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΟΥΣΕ, ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΨΑΡΙΑ(ΜΙΛΑΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΡΑΧΙΑ-ΔΕΞΙΑ).
ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΚΕΙ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ  ΗΤΑΝ ΛΙΓΑ ΑΤΟΜΑ, ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΧΕΡΙΟΥ.ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΨΑΡΕΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΧΑΝ ΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ.ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΨΑΡΟΤΡΟΦΗ ΑΓΟΡΑΣΤΗ.(ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΣΥ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΣΑΡΔΕΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ Η ΑΓΟΡΑΣΤΗ).ΜΕ 4-5 ΚΑΛΑΜΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ.
ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Κ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΕΦΙ ΚΑΝ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΤΑ ΤΣΙΜΠΡΑΚΑΛΑ ΜΟΥ, ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΜΙΚΑ, Η ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΨΑΡΕΨΕΙΣ(ΤΡΟΚΑΝΤΕΡΟ, Π.ΦΑΛΗΡΟ, ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ,ΠΕΡΑΜΑ Κ.Τ.Λ).
ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Κ ΧΡΗΣΙΜΟ ΕΝΑ topic ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΨΑΡΟΤΟΠΩΝ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ "ΕΣΦΗΖΑΝ" ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΣΒΗΣΑΝ.  :sad:
  • Σελίδα:
  • 1
Time to create page: 0.336 seconds