gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

ΘΕΜΑ: Ψάρεμα κυπρίνου (Carp Fishing)

Απ: Ψάρεμα κυπρίνου (Carp Fishing) 13/08/2008 16:55{ultimatesocialbuttons} #83859

• Esox
  • ( Μέλος )
  • Esox's Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
δεν ξέρω τώρα αν ταίζω πολύ αλλά αφού αυτό δουλεύει θα συνεχίσω έτσι.Αν θέλετε πείτε και εσείς μεθόδους και τακτικές για το ψάρεμα του κυπρίνου τα πάντα είναι καλοπροέρετα να δοκιμάσουμε και ότι μας βγαίνει :whistle3:

Kata diki mou gnomi, taizis poli, para poli...
Entaksi afou les oti me afton ton tropo exis kala apotelesmata... tote bebea tha protimisis afton
ton tropo.

Na sou po mia istourioula!
Dio filarakia psarades kai ego agorasame imerisia adia gia kapia limni. (10 € to atomo, psarema me dio kalamia)
To proi stis 6 me pirane apo to spiti... oute iksera pou briskotan afti i limni!!!
Ego telios aproetimasti kai xoris tin paramikri elpida na bgalo psari ekini tin imera, pira mono
ta "ergalia" xoris na paro mazi mou oute trofi oute kapio doloma.

Ta filarakia mou dosane merikes mpilies kai ligo kalampoki konserbas.

Kai tora erxete to oreo....

I dio tous bazane stathero baridio 60-80 gramaria kai petousane to doloma giro sta 100 metra.
Ego ebala baridio se kalamaki gia eleftheri diadromi, 32 gramaria kai erixna to doloma 20-25 metra,
aniksa to "freno" tou mixanismou kai tin araksa stin karekla !!!
Ase... me koroidebane ta dio agorakia!!!  Siga min bgalo kiprino..kai pion daskalo ixa legane..
eee nai gineka kai psarema...

Den perase mia ora apo tote pou ta stisame kai akous ena ntzzzzzzzz....tou mixanismou.
Trabouse o kiprinos. Ton karfono kai bgazo mia psaroukla 7 kila!!
Meta apo dio ores me to idio sistima sto idio meros enan akomi 4 kila.

Eeee tote na dis to doulema pou tous ekana ego!!!
Pame re pedia na figoume.... dio kiprinous ixe i limni kai tous ebgala ego  ;D

To telos tis istorias?
Figame to bradi stis 8 me mono dio kiprinous (tous dikous mou).
Ego bebea meta to deftero kiprino stamatisa to psarema me mpilies epidi dikeoume
na bgalo mono dio. Sinexisa to psarema me kalampoki kai kinigousa kati kokinoftera
kai ala mikra psarakia pou ta erixna pali piso... etsi gia na pernai i ora...

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ψάρεμα κυπρίνου (Carp Fishing) 13/08/2008 19:57{ultimatesocialbuttons} #83877

Γιαννη το ταισμα εξαρταται απο πολλους πραγοντες.Ανη λιμνη ειναι φυσικη η τεχνητη (διαφορετικος μεταβολισμος ψαριων ) αν ειναι τεχνητη συνεχιζει να πεφτει νερο το καλοκαιρι,αν εχει πολλα ψαρια μεγεθος ψαριων κτλ.Αν π.χ. ταιζεις στη λιμνη του πολυφυτου ειναι μια χαρα αν ταιζεις σε φυσικη λιμνη με λιγα ψαρια ειναι πολλα.Βεβαια εξαρταται και απο τα συσττικα του δολωματος σου.Ειναι μεγαλη ιστορια.
Συμβουλες δεν ακουω απο κανεναν, μ@λ@@@ες μπορω να κανω και μονος μου!
Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

Απ: Ψάρεμα κυπρίνου (Carp Fishing) 14/08/2008 13:35{ultimatesocialbuttons} #83964

Το δόλομα φίλε Γιώργο πάντα είναι δυνατό με όλα τα συμπληροματικά μέσα τον τελευταίο καιρό δουλεύω το 50/50 μαζή με Birdfood έτοιμα αλέυρια με περισότερο 50/50 στη μίξη και το δίνω και άλλη δλυναμη με καζείνη και αλμουμίνη οι λίμνες είναι όλα τεχνητά γεωφράγματα με βάθη που ποικηλούν απο τα 18 μέτρα το μεγαλύτερο με 7 το μηκρότερο όταν τα φτίξανε , τώρα μετά από 12 χρόνια που έχουν περίπου δεν ξέρω τη βάθος έχουν  γιατή η βροχές κατεβάζουν χώμα στη λίμνη.Το χειμώνα μέχρι αρχές καλοκαιριού το νερό τρέχη αφθονο μετά τα ρέματα στερέυουν τα ψάρια ποικιλούν στην λίμνη που ψαρεύω τώρα το μεγαλύτερο που έχει βγει ήταν 14κ και το μηκρότερο 5κ βλέπεις θα σε επαναφέρο σε ένα παλίοτερο θέμα που λέγαμε για της τούρνες και τα πρικία εκει έχει και απο τα δυο και γόνος δεν επειζεί όσα μείναν μέσα είναι μεγάλα απο τα πρώτα που είχαν ρίξει όταν έγηνε η λίμνη τα ψάρια είναι πολυ πονηρά και καχήποπτα 

Απ: Ψάρεμα κυπρίνου (Carp Fishing) 16/08/2008 19:32{ultimatesocialbuttons} #84107

Φιλε Γιαννη οταν λες αλμουμινη τι εννοεις eggalbumin lactalbumin η αλμουμινη ασπρου σιτου?Εγω θα προτιμουσα μικροτερα ταισματα στο 1-1.5 κιλα  και πιο πολλα του ενος ταισματα2-3 και μια μερα κενο και μετα ψαρεμα.Τα μεγαλο ψαρια εχουν πολυ χαμηλο μεταβολισμο σε συγριση με τα μικροτερα κατω των 5 κιλων.
Αν μπορεις ταισε δυο φορες την ημερα  και τρεις. πχ.10 το πρωι και 6 το απογευμα ετσι ωστε τα ψαρια να ψαχνουν ολη την μερα για τροφη(οχι πως αλλιως δε ψαχνουν)!Απλα υπαρχει συνεχεια τροφη χωρις να σκεφτεσαι τι ωρα ταισα κτλ.και συνολικα τα ιδια κιλα.Αντι να ριξεις 1.5 κιλο σπαστο σε 3 ταισματα πρωι μεσημερι βραδυ των 500γρ.Ο καλυτερος τροπος ταισματος για μενα.Αλλα ν ειναι κι η λιμνη διπλα!
Συμβουλες δεν ακουω απο κανεναν, μ@λ@@@ες μπορω να κανω και μονος μου!
Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

Απ: Ψάρεμα κυπρίνου (Carp Fishing) 17/08/2008 22:11{ultimatesocialbuttons} #84160

Αυτό τον τρόπο ταίσματος μου τον είχαν πρωτίνει παλίοτερα αλλά δεν το έκανα ποτέ θα το δοκιμάσω φίλε Γίωργο αλλά με φοβίζει το μεσημέρη αν θα βγουν τα ψάρια λόγω υπερβολικής ζέστης των τελευταίων ημερών αλλά άν δεν το κάνω πως θα δω αποτελέσματα.Η αλμουμίνη είναι αβγού η αυτή του σίτου δεν είμαι σήγουρος αλλά νομίζω λέγετε γλουτένη και θα συνιστούσα να μην την δουλέψετε γιατή τα ψάρια αργουν να χονέψουν όπως και ο 'ανθρωπος και αυτό δεν πιστεύω να είναι ότι καλύτερο 
Time to create page: 0.409 seconds