gototopgototop
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Αγορά μικρού φουσκωτού

Αγορά μικρού φουσκωτού 08/05/2007 17:48{ultimatesocialbuttons} #18667

• Πιέρρος (Pierros)
  • ( Μέλος )
  • Πιέρρος (Pierros)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 6
Εδώ και ένα χρόνο περίπου σκέφτομαι την αγορά ενός μικρού φουσκωτού.
Μετά από μία προσεκτική ανάλυση αναγκών και έρευνα αγοράς κάποια πράγματα τα ξεκαθάρισα και κάποια μπερδεύτηκαν ακόμα ποίο πολύ.
Αναλυτικότερα:
Θέλω ένα φουσκωτό μικρού σχετικά μεγέθους που να μπορεί να ανέβει και να κατέβει στην θάλασσα (με το τρειλερ) σχετικά εύκολα, να έχει αρκετή ισχύ για να μπορεί να κινηθεί σχετικά γρήγορα με 3 + άτομα, να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εκδρομικό του Σαββάτου ή Κυριακής για κάποια μικρή αγκάλη (Ψυγεία, τέντες, κλπ), τιμονιέρα για πιο ξεκούραστη πορεία ( με λαγουδέρα που δοκίμασα είναι άστα να πάνε ), και φυσικά για καμία συρτή ή καθετή.
Όλα αυτά πάλι (σκάφος – μηχανή – τρέιλερ) να είναι σε λογικό πλαίσιο τιμής (6000 € – 9000 €)
Έχω αποκλείσει τα PVC, Συμβατικά.
Στα σημεία που σκοπεύω να κινηθώ υπάρχει κοντός κυματισμός και άτσαλος.
Κανονικά θα έπρεπε να κινηθώ σε RIB άνω των 5 μέτρων, αλλά και σε προϋπολογισμό ξεφεύγω και σε ευκολία χρήσης.

Πριν από λίγο καιρό είδα στην σελίδα του Λουκιανού (www.loukianos.gr), τα Caribe.
Απ’ αυτά μου «έκατσε» καλά στο μάτι το caribe deluxe 12

(www.loukianos.gr/caribe/photos/DL12.htm).
Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν το ξέρω καθόλου σαν σκαρί και ποια η συμπεριφορά του στην θάλασσα.
Το να κάνω μία αγορά που αν είναι πατάτα θα χάσω 3 – 4 χιλιάρικα δεν το βρίσκω έξυπνο.
Ένα αρνητικό που έχω βρει για το συγκεκριμένο είναι ότι χρησιμοποιεί πανί 1100 den. (Θα προτιμούσα μεγαλύτερη πυκνότητα).
Θετικά έχω βρει αρκετά με βάση αυτά που ζητάω.

Και τώρα στην ουσία.
Το ξέρει κανείς, εναλλακτικές προτάσεις;
Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί η ζωή είναι πολύ σύντομη για να τα κάνεις όλα μόνος σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγορά μικρού φουσκωτού 08/05/2007 18:52{ultimatesocialbuttons} #18677

• Νίκος (naftilos1)
  • ( Μέλος )
  • Νίκος (naftilos1)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
Εχε υπόψιν οτι εκτος από τα 3+ ατομα θα πρεπει να υπάρχει και ο απαιτουμενος χώρος για σωσίβια (όσα λέει η αδεια του σκάφους) για το τετράγωνο το σωσίβιο το μεγάλο, αγυρες, σχοινια, κουπιά, ντεπόζιτα βενζίνης νερού (εαν δεν εχει στη γάστρα) κλπ.

Θα σου πρότεινα να κοιταξεις μεταχειρισμενα Ελληνικά με γάστρα εως 5 μέτρα με μηχανη εως 90-100 HP διχρονη εαν σκοπεύεις να κάνεις γύρω στα 300 μίλια το χρόνο. Εαν σκέφτεσαι να οργώσεις τις θάλασσες τότε θα πρέπει να πας σε τετράχρονη.

Για το Hypalon 1600 και επάνω...

Το συγκεκριμένο φουσκωτό δεν το ξέρω !

Στα μέτρα που ψάχνεις υπάρχουν αρκετά Ελληνικά φουσκωτά με καλή κατασκευή και καλή πλέυση. Παίρνοντας Ελληνικό έχεις καλύτερο service, δυνατότητα για προσαρμογές στις ανάγκες, κλπ.

Θα σου πρότεινα να ρείξεις μια ματιά στο φόρουμ    www.fouskoto.forumhut.com/  όπου έχει ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ και θα σου λυθούν πολλές απορίες !!!

Good luck...!

Απ: Αγορά μικρού φουσκωτού 08/05/2007 19:48{ultimatesocialbuttons} #18684

Θέλω ένα φουσκωτό μικρού σχετικά μεγέθους που να μπορεί να ανέβει και να κατέβει στην θάλασσα (με το τρειλερ) σχετικά εύκολα, να έχει αρκετή ισχύ για να μπορεί να κινηθεί σχετικά γρήγορα με 3 + άτομα, να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εκδρομικό του Σαββάτου ή Κυριακής για κάποια μικρή αγκάλη (Ψυγεία, τέντες, κλπ), τιμονιέρα για πιο ξεκούραστη πορεία ( με λαγουδέρα που δοκίμασα είναι άστα να πάνε ), και φυσικά για καμία συρτή ή καθετή.
Όλα αυτά πάλι (σκάφος – μηχανή – τρέιλερ) να είναι σε λογικό πλαίσιο τιμής (6000 € – 9000 €)
Έχω αποκλείσει τα PVC, Συμβατικά.
Στα σημεία που σκοπεύω να κινηθώ υπάρχει κοντός κυματισμός και άτσαλος.
Κανονικά θα έπρεπε να κινηθώ σε RIB άνω των 5 μέτρων, αλλά και σε προϋπολογισμό ξεφεύγω και σε ευκολία χρήσης.

Φίλε pierro  γενικά πιστεύω πως ένα φουσκωτό είναι εύκολο στο βγάλε βαλε σε σύγκριση με
τα πολυεστερικά,, από πλεύση δεν το συζητώ ακούει με το παραπάνω...
Τώρα για την δουλειά που το θέλεις λίγο χλωμό το βλέπω να είναι κάτω από  5 μτρ.,,,μην ξεχνάμε τους χώρους που  σε τρώνε τα μπαλόνια,  ένα 5αμετρο φουσκωτό με ένα 5αμετρο πολυεστερικό είναι μέρα με την νύχτα σε χωρητικότητα και σε αποθηκευτικούς χώρους..
Αφού σκοπεύεις να κάνεις μια  τέτοια αγορά το καλό θα ήταν να το σκεφτείς  παρά πολύ καλά και
μετά πάρε την σωστή απόφαση,,,
εγώ ακόμα το φυσαω και δεν κρυώνει..... :sorry: :sorry:
Το ψαρεμα κανει καλο στην υγεια........

Απ: Αγορά μικρού φουσκωτού 08/05/2007 20:42{ultimatesocialbuttons} #18695

• Πιέρρος (Pierros)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
Αγαπητέ Νίκο,

Αποθηκευτικοί χώροι στο συγκεκριμένο μοντέλο υπάρχουν αρκετοί.
Για σωσίβια μπορείς να εξοικονομήσεις χώρο με αυτά:

Όσο για το τετράγωνο το σωσίβιο το χρειάζεται μόνο αν απομακρύνεσαι πάνω από τα 6 μίλια από την ακτή. (κάτι το οποίο δεν σκοπεύω).

Πυροσβεστήρες, VHF, φωτοβολίδες, καπνογόνο στην κονσόλα.
Άγκυρες (2) και πλωτή μαζί με αλυσίδα και σκοινιά στο μπροστινό ταμπούκι.

Ντεπόζιτα νερού και καυσίμου είναι στη γάστρα.

Όπως είπα και παραπάνω ξέρω ότι θέλω πάνω από 5 μέτρα κανονικά.

Σε μεταχειρισμένα που είδα ή είναι σε άσχημη κατάσταση ή δεν ξέρουν τι ζητάνε...... (δεν βρήκα καμία ευκαιρία)

Αλέξανδρε, το ξέρω ότι οι χώροι δεν συγκρίνονται αλλά το ίδιο και η ευκολία χρήσης. Αν το ήθελα για ψάρεμα και μόνο το πολυεστερικό είναι η ιδανική λύση (χαμηλό σχετικά κόστος, αφθονία χώρων, κλπ.)

Ψάχνω να βρω την χρυσή τομή και ειλικρινά είναι πολύ δύσκολο.
Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί η ζωή είναι πολύ σύντομη για να τα κάνεις όλα μόνος σου.

Απ: Αγορά μικρού φουσκωτού 08/05/2007 20:50{ultimatesocialbuttons} #18696

για δες και αυτο

www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=7681993
Ζήσε όσο καλύτερα μπορείς το ΣΗΜΕΡΑ χωρίς να σκέφτεσαι το τόσο σκοτεινό και αβέβαιο ΑΥΡΙΟ!

Απ: Αγορά μικρού φουσκωτού 08/05/2007 21:20{ultimatesocialbuttons} #18699

• Πιέρρος (Pierros)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
για δες και αυτο

www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=7681993

α) Ακόμα είναι νωρίς (έχει 11 μέρες) και δεν έχει επιθημητή τιμή.....
β) Τα MOSTRO δεν τα ξέρω (κάποιος για βοήθεια τι ρόλο παίζουν;)
γ) Στη JOHNSON δεν έχω και μεγάλη εμπιστοσύνη.... (προτιμώ Suzuki, Yamaha, Tohatsu, Honda, Mariner)

Απ: Αγορά μικρού φουσκωτού 08/05/2007 21:49{ultimatesocialbuttons} #18706

α)7000
β)ελληνοκορεατικα με πολυ καλη πλευση
γ)στην κατηγορια της απο τις καλυτερες 850cc με 40 αλογα 3 ατομα με ελαφρυ κυματισμο 26 κομβους με gps
Ζήσε όσο καλύτερα μπορείς το ΣΗΜΕΡΑ χωρίς να σκέφτεσαι το τόσο σκοτεινό και αβέβαιο ΑΥΡΙΟ!

Απ: Αγορά μικρού φουσκωτού 08/05/2007 21:53{ultimatesocialbuttons} #18708

• Πιέρρος (Pierros)
  • ( Μέλος )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
:sorry:  Δεν είδα ότι είναι δική σου η δημοσίευση.....

Έτος Σκάφους και Μηχανής;

Απ: Αγορά μικρού φουσκωτού 08/05/2007 21:58{ultimatesocialbuttons} #18709

1998 αλλα σε αριστη κατασταση ολα
χωρις ουτε ενα μπαλωμα με πολυ λιγες ωρες λειτουργιας γιατι επεσε 3 καλοκαιρια για 20 μερες και τον υπολοιπο καιρο στην πιλωτη και σε γκαραζ μονο ψαρεμα καθολου ταξιιδια το δινω γιατι ειναι μικρο για μενα αν σε ενδιαφερει σου στελνω φοτο και βιντεο

Απ: Αγορά μικρού φουσκωτού 08/05/2007 22:04{ultimatesocialbuttons} #18710

• koykos(Σπυρος)
  • ( Μέλος )
  • koykos(Σπυρος)'s Avatar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
:bye:Απο οτι διαβαζω εισαι αρκετα ενημερος στο θεμα φουσκωτο.Εγω εχω ενα 4,5 εδω και 7 χρονια .Κανω ακριβως αυτα που θες και εσυ με τετραμελη οικογενεια.Τα πραγματα εισα που χωρανε.Εχω κανει και 2 ημερο καμπικ με ολα τα συναφι.Προσωπικα δεν το αλαζω με τιποτα με μια πολιεστερικια βαρκα πανω απο ολα η ασφαλεια !!!!φιλε .Τα παιδια σου θα βαλεις μεσα.Η βαρκα(ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ)??.Τωρα για την μαρκα?ΕΛΛΙΝΙΚΟ._Το υφασμα να εχει πλεξει1400 και πανω.Θα σου προτεινα ενα 4,80 τοσο θα ηθελα να ειναι και το δικο μου .Οχι μεγαλητερο για να μπορεις να το τραβας ευκολα :dirol:Καλη επιλογη. Και ευκαιριες δεν υπαρχουν.Αν θες καλο να ειναι μεχρι 5ετειας το πολυ
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.346 seconds